Lego
Zdroj: Profimedia
Smradlavý výzkum

NETRADIČNÍ STUDIE: Snědli jste kousek lega? Vědci zjistili, za jak dlouho ho vyloučíte!

Vypadá to jako hloupý vtípek, ale je to tak. Vědci zkoumali, za jak dlouho projde kousek známé stavebnice trávicím traktem. A výsledky byly zveřejněny v prestižní odborném časopise.

Oblíbená stavebnice okouzlila mnoho dětí i dospělých po celém světě. Zvláště u těch nejmenších se může velmi snadno přihodit, že část spolknou a vystrašení rodiče poté trnou hrůzou, jak kus plastové hmoty projde ven. Jak se ukázalo, až takový problém to není.

Odborníci si pro studii sehnali šest dobrovolníků, kteří měli za úkol spolknout hlavičku panáčka ze známé stavebnice. A pak už se jen čekalo a čekalo, za jak dlouho se druhou stranou lego vrátí.

Výsledky studie byly zveřejněny v odborném magazínu Journal of Pediatrics and Child Health. Kromě délky trávení se vědci zabývali také stavem stolice, její frekvencí a tvrdostí. Nejdůležitější informací byl ale čas, a ten v průměru činí 1,71 dne. A i když se hodně lidí domnívá, že pro dětský trávicí trakt může být spolknutí předmětu nebezpečnější, nebo že trvá trávení déle, prý tomu tak není. Na základě toho mohou být rodiče klidnější. Takový kousek lega, který je schopno dítě spolknout, by mělo bez větších problémů vyjít zase ven.
 

Autor: bin

Diskuze