Námraza na čelním skle
Zdroj: Profimedia
Bezva rady

Námraza na čelním skle už vás nemusí trápit: Díky těmto trikům se jí snadno zbavíte!

Letos mráz dorazil o něco později než obvykle, každopádně ale dává motoristům pořádně zabrat. Mnozí sice už dávno zahodili škrabky v plané naději, že se zima nedostaví, opak je ale pravdou. Víte ale, škrabka nemusí být zrovna tím nejlepším řešením?

Stará dobrá škrabka... Má ji v autě snad každý. I přesto ale existuje několik způsobů, jak rychle a bezbolestně (pro vaše autíčko) se zbavit námrazy. Avšak, jak už to bývá, je snazší námraze předejít, než ji pak ráno odstraňovat. Tady je pár tipů, jak ochránit přední sklo auta a předejít rannímu otravnému škrábání.

Stačí si na noc zakrýt čelní sklo klasickým kartonem, alobalem, dekou (nebo jinou látkou) či ochrannou fólií. Je ale potřeba tuto ochrannou pomůcku důkladně zajistit, aby ji neodnesl vítr nebo náhodný mrznoucí kolemjdoucí. Stačí tuto deku nebo alobal přivřít dveřmi od auta. Zajímavým řešením pro ochranu čelních skel je cibule – večer půlkou rozkrojené cibule přejedete přes čelní sklo a druhý den ráno budete moci vyjet do práce bez zbytečného zdržení.

Pokud jste ale své čelní sklo před námrazou neuchránili, nezoufejte. Současné přípravky si s ní poradí raz dva. Rozmrazovače ve spreji seženete v každém obchodě či na čerpací stanici. Pokud ale chcete ušetřit, můžete si podobnou směs připravit  doma – stačí smíchat 1/3 vody a 2/3 isopropylalkoholu, který seženete v každém obchodě s čistícími prostředky. Pokud mráz udeří nečekaně, stačí obyčejný líh nebo dokonce sůl. Směs nastříkejte na sklo, chvíli počkejte a pak už jen setřete škrabkou nebo stěračem.

 

Ačkoliv se s námrazou potýkají snad všichni řidiči, mnozí z nich často dělají chyby, kvůli kterým svému plechovému miláčkovi spíše ublíží, než pomohou. A o jaké chyby jde? Ve snaze ušetřit trochu času, použijí mnozí na čelní sklo horkou vodu. I když se tento postup zprvu jeví jako skvělý nápad, horká voda může vést k poškození či dokonce popraskání čelního skla. Neméně špatný nápad je použít škrabku „nasucho“ bez jakýchkoliv tekutých prostředků. Opět totiž hrozí poškození skla. A hlavně, nepoužívejte žádné „náhražky“ škrabek jako jsou třeba zmačkané noviny nebo obal od CD. I když to není na první pohled vůbec znát, auto to dost škodí – následky poznáte většinou až na jaře, když na skle objevíte vlásečnicové škrábance.

I bez vařící vody, kreditek a násilí se dá bojovat s námrazou na autech. Projděte si následující triky, třeba i vám některý z nich pomůže.

Autor: Iri

Diskuze