Smutné Vánoce
Zdroj: Profimedia
Pozor!

Na Štědrý den je největší riziko infarktu: Odborníci odhalili, v kterou hodinu k němu dochází nejčastěji

Na Štědrý den hrozí lidem srdeční mrtvice více, než kdykoliv jindy v roce. Odborníci prozradili, během které hodiny je největší riziko, že k infarktu myokardu dojde.

The Daily Telegraph odkazuje na zjištění odborníků, kteří tvrdí, že během Štědrého večera dochází nejčastěji v celém roce k infarktu. Největší riziko je podle nich v deset hodin večer. Příčinami jsou stres, smutek a nadměrné požitkářství.

Švédští vědci detailně prošli 283 tisíc případů srdeční příhody, které byly nahlášeny v letech 1998 až 2013. Chtěli zjistit, které dny jsou nejrizikovější. Zatímco během sledovaného období postihl infarkt v průměru pět desítek lidí denně, na Štědrý den statistika vyskočila o 37 procent na 69 případů denně.

The Daily Telegraph dodává, že o 22 procent stoupá také statistika 26. prosince. V roce 1941 měl tento den lehkou srdeční příhodu například také Winston Churchill, když po projevu před americkým Kongresem otevíral v Bílém domě okno.

"Hlavním zjištěním našeho výzkumu bylo, že se svátky spojují s rizikem infarktu," uvedl David Erling z oddělení kardiologie při univerzitě ve švédském Lundu. "Nejvíce hrozí srdeční příhoda na Štědrý večer a následující dva dny. Soudím z toho, že je to charakteristické pro způsob, jakým svátky trávíme. Emoční rozrušení, silné pocity hněvu, úzkosti, smutku a také stres riziko infarktu zvyšují," dodal.

Přejídání, nadměrné pití alkoholu a cestování na velké vzdálenosti riziko ještě zvyšují. "Je zajímavé, že zatímco po zbytek roku hrozí srdeční příhoda spíše ráno, přes Vánoce je to večer. To naznačuje, že infarkty spouští stres a stravování během Štědrého dne," řekl Erling.

Autor: mk

Diskuze