Penis
Zdroj: Profimedia
Tušili jste to?

Muži v penisu nemají kost, ale jiní savci ano: Důvod, proč o ni přišli?

Už jste jistě někdy slyšeli to tom, že se někomu "zlomil" penis. Co v něm ale vlastně praskne, když v pánském přirození není kost? A kam se ztratila? Zvířata ji mají, ale muži ne.

Výzkum publikovaný v žurnálu Proceedings of the Royal Society se zabýval tím, proč muži nemají kost v penisu, ačkoliv jiní živočichové ji tam mají. Biologičtí antropologové Matilda Brindle a Christopher Opie z univerzity College v Londýně zjistili, že penisová kost baculum se poprvé u savců objevila před 145 až 95 miliony lety. Od té doby prošla mnoha změnami. Je výrazně delší u primátů a masožravců. Velryby ji mají dlouhou asi tři metry, šimpanzi asi centimetr. Muži ji nemají vůbec. Dříve muži kost baculum ale měli! Vinou evoluce však postupně zmizela.

Savci, kteří mají více sexuálních partnerů, musejí více a déle snažit, když je chtějí takříkajíc "sbalit". A jak s tím souvisí penisová kost? Ovlivňuje délku pohlavního styku, což je důležité při efektivním předání genetického materiálu ze samečka na samičku. Za pomocí penisové kosti a delšího styku se zvířata úspěšně reprodukují. Kost navíc slouží jako podpůrná struktura během prodloužené penetrace. Chrání močovou trubici a brání jejímu zúžení. Podle vědců je při páření zvířat tedy hodně důležitá.

Oproti zvířatům je délka průměrného pohlavního styku muže od začátku penetrace po vyvrcholení kolem 2 až 5 minut. A to je i důvod, proč muži penisovou kost nepotřebují. Kromě toho, že mají nižší sexuální výdrž, než živočichové, jsou navíc většinou monogamní.

Christopher Opie, hlavní autor studie, tvrdí, že jelikož se lidští samci, na rozdíl od zvířat, nesnaží oplodnit co nejvíce samic, penisová kost se jim ztrácí. A nakonec zmizela úplně.

Co tedy v penisu křupe, když v něm není kost? Jakmile se ohne do pozice, která pro něj není přirozená, může dojít k přetržení šlach a vaziva. V důsledku jejich porušení může nastat dokonce vnitřní krvácení, které může penis nenávratně poškodit.
Pokud by se vám, pánové, tedy nějaká taková nehoda stala, rychle vyhledejte lékaře. Nejlépe do několika hodin po úrazu. Pokud s tím budete otálet, jen si přihoršíte. Pak už vám nepomůže ani ten nejzkušenější urolog.

Autor: mk

Diskuze