Natalia Killian - 1
Zdroj: Profimedia
Štěstí přeje připraveným

Žena si sama diagnostikovala rakovinu díky svému mobilu! Jak je to možné?

Mnoho lidí nadává na mobilní telefony s tím, že je to žrout času i peněz. Mnohokrát mohou být ale hodně prospěšné. Přesvědčila se o tom i mladá Angličanka Natalie Killian, které mobilní aplikace zachránila život!

3 fotky
Podle deníku The Daily Mail devětatřicetiletá grafička z britského města Cannock Natalie Killian stáhla do svého mobilního telefonu aplikaci SkinVision, jelikož ráda navštěvovala solária a měla obavu o svou pokožku. A udělala dobře!

„S návštěvou solária jsem začala, když jsem byla ještě v pubertě, abych si zvýšila sebevědomí. Vždycky jsem byla hrozně bledá a mně se zdálo, že mi opálení sluší. Postupně to dospělo tak daleko, že jsem začala chodit do solárka téměř každý den. Zároveň jsem si uvědomovala, že je to dost škodlivé, a tak jsem si tu aplikaci stáhla,“ popsala svůj příběh devětatřicetiletá Angličanka.

SkinVision je aplikace, která pomocí speciálních algoritmů analyzuje vzhled mateřských znamének. Do pamětí si ukládá vzhled, barvu i velikost znamének a v případě jakékoliv změn pobízí uživetele, aby navštívil lékaře.

Několik týdnů poté, co Natalie Killian začala používat SkinVision, aplikace ji varovala před podezřelým znaménkem a poradila, aby Natalie navštívila lékaře. Žena zpočátku varovné signály ignorovala, nakonec se ale rozhodla zajít za doktorem. Ukázalo se, že aplikace měla pravdu: dermatolog Natalii diagnostikoval bazaliom neboli bazocelulární karcinom, což je nejčastějším typem rakoviny kůže. Naštěstí tento typ nádorů nepouští metastázy a včasnou detekcí a správnou léčbou této nemoci se pacienti uzdraví v 99% případů. Natalie Killian podstoupila operaci, kde ji škodlivé znaménko úspěšně odstranili. „Žiji jen díky této aplikaci“, podotýká Natalie.

I přesto, že tento příběh má šťastný konec, odborníci, které DailyMail oslovil v souvislosti s případem Natalie Killian, podotýkají, že SkinVision a další diagnostické aplikace by měly být používány s rozvahou. „V současné době neexistuje žádná plnohodnotná alternativa vyšetření u profesionálního dermatologa“, nekompromisně prohlásil představitel organizace British Skin Foundation (organizace věnující se léčbě a prevenci kožních onemocnění) doktor Anjali Mahto.

Autor: Iri

Diskuze