Chlapci odstranili část mozku - 1
Zdroj: Profimedia
Zajímavé zjištění

Malému chlapci odebrali kus mozku: Pak se začaly dít úžasné věci!

Před čtyřmi lety se lékaři rozhodli odstranit jednu šestinu mozku malému chlapci. Chtěli tak dostat pod kontrolu jeho záchvaty, což se jim nakonec také podařilo. ty totiž úplně vymizely. Operace však zdůraznila skutečně pozoruhodné schopnosti.

Po sérii stále agresivnějších záchvatů se lékaři rozhodli odebrat kus chlapcova mozku. To znamenalo odstranění okcipitálního laloku a části temporálního laloku, jinými slovy mu vyoperovali třetinu pravé mozkové hemisféry.

Studie zveřejněná v časopise Cell Reports nyní dokumentuje chlapcův nový život. Tři roky po operaci je neschopný periferního vidění vlevo. Kompenzovat to však může otočením hlavy do levého směru nebo pohybem očí. I přes tento malý hendikep stále dokáže vizuálně provádět úkony odpovídající pravé hemisféře, kterou mu lékaři odstranili. Patří tam například rozpoznávání předmětů a obličejů.

Zdá se, že chlapcův mozek vzal ztrátu na vědomí a začal se propojovat po svém. "Tato zjištění poskytují podrobnou charakteristiku vizuálního systému během vývoje dětského mozku," uvedla profesorka psychologie na Carnegie Mellon University Marlene Behrmann. Studie jim také pomohla objasnit vizuální systém mozkové kůry a potenciálně může pomoci neurochirurgům a neurologům pochopit, jaké druhy změn vlastně v mozku probíhají.

Výzkumníci prostřednictvím skenů z funkční magnetické rezonance chlapcova mozku zaznamenávají a sledují pokroky v provádění komplexních vizuálních funkcí, jako například rozlišování tváří, objektů a slov. Podle nich levá hemisféra pracuje i za odebranou pravou hemisféru. IQ zkoumaného pacienta navíc zůstává nadprůměrné a jeho jazykové schopnosti či schopnost vnímat jsou na chlapce v jeho věku nadstandardní.

Autor: mk

Diskuze