Prásk.tv

Legendární Přátelé slaví! Fenoménem jsou i po 25 letech

Jeden z nejpopulárnějších televizních seriálů Přátelé tento měsíc slaví čtvrtstoletí od uvedení prvního dílu. Komediální série o šestici kamarádů žijících v New Yorku, kteří řeší trable každodenního života, se stal celosvětovým fenoménem. Vysílal se ve více než stovce zemí a přeložený byl do desítek jazyků.

Ikonickou úvodní scénu v kašně šestice herců natáčela ve čtyři ráno v Los Angeles bez toho, aby znala melodii. Seriálový vtipálek Chandler, šílená Phoebe, vždy korektní Ross, sukničkář Joey, pedantská Monika a rozmazlená Rachel si před pětadvaceti lety získali srdce diváků po celém světě.

 

Silné přátelské pouto partičky z Manhattanu, často komická řešení každodenních problémů i vzájemných sporů a především jednoduchost a známé prostředí - to jsou hlavní důvody, které z Přátel vytvořily kultovní seriál. Účesy a modely hlavních představitelů udávaly dlouhá léta trendy.

 

Před kamerou se také v menších rolích vystřídala necelá padesátka hollywoodských herců včetně hvězd jako George Clooney, Julia Robertsová, Brad Pitt nebo Bruce Willis. Ten se v seriálu objevil ve třech epizodách a honorář po prohrané sázce s představitelem Chandlera věnoval na charitu.

 

 

Za deset let natáčení hlavní představitelé získali nejen slávu, ale přišli si také na pořádný balík. Zatímco za jednu epizodu v první sérii brali v přepočtu "pouhý" půlmilion korun, jeden díl závěrečné řady každému vynesl 23 milionů. Celkem si tak přišli na více než dvě miliardy. Herci ale stáli při sobě - o zvýšení honorářů žádali vždy společně.

 

236 epizod vyneslo seriálu Přátelé na 60 ocenění, včetně šesti prestižních cen Emmy. Kvůli slávě a strmě stoupajícím hvězdným dráhám některých herců ale sitcom také skončil. Poslední klapka tak padla v roce 2004. Závěrečnou epizodu sledovalo ve Spojených státech 52 a půl milionů diváků. Přátelé jsou pro mnohé z nich nesmrtelní - věk se ale patnáct let po poslední epizodě na některých z nich přeci jen podepsal.

Autor: pez, Kristina Tůmová TN.cz

Diskuze