Infarkt - 3
Zdroj: Profimedia / oficiální zdroj
Šup do postele

KONEC PONOCOVÁNÍ! Co se stane s vaším srdcem, když málo spíte? Tohle vás pořádně vyděsí!

Na dodržování dostatečného spánku apeluje snad každá kniha související se zdravím nebo zdravým životním stylem. Jenže čím ohrožujeme naše srdce, když se během noci ochuzujeme o cenné hodiny odpočinku?

Lidé jsou zvyklí se šidit na jídle, cvičení nebo třeba spánku. Jenže právě ten je pro lidský organismus životně důležitý, a pokud ho má člověk nedostatek, může se to velmi závažně projevit na jednom z nejdůležitějších orgánů - srdci.

Většinou se v souvislosti se zdravým spánkem spojuje osm hodin denně, a pokud člověk spí méně hodin v rámci celého týdne, začne se to nepříjemně projevovat na jeho zdraví. Podle finských vědců pak dochází k proměnám v transportu cholesterolu v krvi, a zvyšuje se hladina toho "zlého". Naopak hladina "hodného" výrazně klesá.

Důsledkem toho se pak usazuje tuk v důležitých cévách, a ucpává tak průtok krve. Z toho vznikají závažná srdeční selhání nebo infarkty. "Náš experimentální výzkum dokázal, že pokud trpí člověk pouhý týden nedostatkem spánku, začíná se výrazně měnit jeho metabolismus a celkové imunitní reakce organismu," řekla Dr. Vilma Ahoove, vedoucí výzkumu na Univerzitě v Helsinkách.

Anketa

Kolik hodin denně spíte?

Hlasovalo 2216 lidí.

Jak si dopřát kvalitní spánek
Víš, co dělá „spící“ MOZEK? Podívej se!
Jak nás ohrožuje nespavost?
Poruchy spánku, nespavost a psychycký blok z nespavosti

Autor: lor

Diskuze