Prásk.tv

Když živý personál nestačí: V Thajsku mají v nemocnici robotické sestřičky

Nedostatek zdravotnického personálu je celosvětový problém. V thajském Bangkoku na to ale šli od lesa. K živým sestřičkám přibyly ty robotické, které převážně převážejí věci z místa na místo. I když působí kvůli svému autentickému úboru trošku hororově, nápomocné jsou více než dost.

Mongkutwattana Hospital. Tak se jmenuje všeobecná nemocnice v Thajsku, která nemůže nalézt dostatek kvalifikovaného personálu. Kvůli neočekávané vlně nových pacientů se rozhodli pro neobvyklé řešení. Zapřáhli do provozu roboty, respektive robotické sestřičky.

Aby toho nebylo málo, navlékli je do žlutých uniforem. Robotky tak vypadají autentičtěji. Byly vyrobeny čínskou společností a jsou používány hlavně k výdeji léků a přenosu věcí mezi osmi stanovišti. Sestry s umělou inteligencí si dokonce umí zavolat výtah a mluvit v thajštině či čínštině. Technici jsou dále schopni upravovat nastavení na dotykové obrazovce, kterou mají roboti na sobě.

Roboti mohou nahradit živý personál pouze v některých situacích. Rozhodně nemáme v úmyslu nahradit lidi roboty. Dáváme jim takovou práci, kde nejsou lidé tak úplně potřeba. Mohou tak hodně pomoci,“ uvedla doktorka Anoo Nannaová, která je zástupkyní generálního ředitele nemocnice Mongkutwattana.

Prozatím je to tak, že robotické sestry jezdí ve své žluté uniformě po takřka celé nemocnici a mají červené planoucí oči. Pro někoho je to zábavné a pro někoho přímo strašidelné. Zatím to ale vypadá, že tyto sestry se postupně stanou spíše nutností než senzací.

Autor: Han

Diskuze