Medaile
Zdroj: Profimedia
Všechno nebo nic

KDYŽ NE ZLATO... Proč je pro olympioniky cennější bronz než stříbro? Vědci přišli s jasnou odpovědí!

Boj o první místo je v podstatě nejdůležitějším úkolem každého sportovce. Proč ale většina radši dostane bronz než stříbro? To je hodně zajímavé...

Každý sportovec prožívá životní štěstí, pokud vystoupá na zlatý stupínek znamenající první místo. Obzvláště zlatá medaile z OH je cennou trofejí, na kterou chce dosáhnout snad každý. Ale proč je bronzová medaile pro sportovce příjemnější než ta lepší stříbrná? Je to zkrátka otázka psychologie.

Stříbrná medaile je totiž důkazem toho, jak blízko vítězství někdo je - jednoduše řečeno, zlato vám frnklo přímo před nosem. Ale když získáte bronz, jste šťastní, že se vám podařilo umístit se v první medailové trojce. Vyplývá to z výzkumu více než sedmi set olympioniků a paralympioniků z letní olympiády v Londýně.

"Ze studie také vyplývá, že týmy bývají obecně šťastnější než individuální sportovci bojující sami za sebe, neplatí to ale v případě stříbrné medaile. A také olympionici jsou obecně šťastnější než paralympionici," uvedli britští vědci z London School of Economics.

Autor: lor

Diskuze