Nákupy
Zdroj: Thinkstockphotos
Praha to není

Kde je nejvíce obchodů v Evropě? Žebříčku kraluje jedno české město!

Aktualizováno 6.1. 2014 17:30

Jedno české krajské město získalo v roce 2013 nečekaný primát. Je v něm v přepočtu na tisíc obyvatel nejvíc obchodů v Evropě. Víte, kde se tento nákupní ráj nachází? Kde můžete nakupovat, až se vám bude z peněženky kouřit?

Víc než v Paříži, v Londýně nebo v Moskvě. Největší plocha obchodních center je v Liberci! Stotisícové město na severu Čech se minulý rok dočkalo expanze nákupních ploch. Uprostřed města vyrostly obchodní domy Delta, Plaza a Forum, na okraji byla rozšířena populární Nisa a na opačném konci Liberce vzniklo hned několik hobbymarketů.

Liberec má v současnosti 1200 m2 prodejní plochy na tisíc obyvatel. Tedy více než metr na jednoho občana! Jaký je důsledek? Zkrachovalé obchody v tradičních nákupních ulicích v centru, ale i zabedněné výlohy v některých starších obchodních centrech. Ne všechny obchody se podařilo udat prodejcům.

Nad tradičními evropskými metropolemi nákupuchtivých lidí, které mají "jen" něco přes 400 metrů prodejní plochy na tisíc obyvatel, ční i Praha se 723 m2 a také Olomouc. Ačkoliv tedy celorepublikový průměr je v rámci Evropy spíše slabší, nedosahuje ani 200 m2, některá česká města jsou obchody docela zahlcena.

Mezinárodní analýza společnosti DTZ přesto vnímá Českou republiku jako stabilní podnikatelské prostředí, které odpovídá kupní síle obyvatel. Máme se tedy opravdu tak špatně, jak lidé tvrdí?

Jak nakupovat bez zbytečného utrácení?
Nakupování pro antishopaholiky
Jsi závislá na nakupování? Zbav se toho!
TEST: Jsi shopaholička?

Autor: pul

Diskuze