Šárka Záhrobská
Zdroj: isifa.com
Rok po roce

Jak šel čas se Šárkou Strachovou-Záhrobskou: Z nesmělé holky ve zkušenou lyžařku

Šárka Strachová (29) je nejúspěšnější českou slalomářkou všech dob. O medaili bojuje i na letošních zimních olympijských hrách v Soči. Jak se měnila v průběhu let?

16 fotek
V České republice se nikdy nenarodila úspěšnější závodnice v alpských disciplínách než právě Šárka Záhrobská, dnes už Strachová. Na lyže se postavila poprvé ve dvou letech a její otec Petr z ní dokázala vychovat slalomářku světové úrovně.

Pod otcovým vedením získala kompletní sadu medailí z mistrovství světa (bronz ze Santa Cateriny 2005, zlato z Åre 2007 a stříbro z Val d'Isere 2009). Bronzovou medaili na zimních olympijských hrách ve Vancouveru 2010 už získala bez svého otce, z jehož vlivu se dokázala v 25 letech vymanit. Jeho despotická výchova a tréninkové metody jí už podle vlastních slov nebyly ku prospěchu a jen tak se mohla vyhnout tomu, že by měla zcela zničené zdraví. Dodnes s otcem nekomunikuje a jen s ním vede spor o peníze získané od sponzorů.

Od března 2009 Záhrobská svého otce jako trenéra opustila a její obměněný trenérský tým pak tvořili Antonín Strach (kterého si později vzala za muže), asistenti Miloš Machytka, Pavel Kubričan a fyzioterapeutka Dita Schönfeldová. Spolupráce s trenérem Pavlem Šťastným nevyšla a od roku 2012 ji vede Klaus Mayrhofer.

Dne 5. července 2012 byla převezena do nemocnice s podezřením na nádor na mozku. To se však nepotvrdilo, šlo o nezhoubný útvar v oblasti hypofýzy, který byl lyžařce bez komplikací a následků odoperován. Některé zdroje však hovoří o tom, že dodnes si nese následky a musí užívat růstový hormon. I kvůli zdravotním problémům vypadla v psoledních dvou letech z elitní desítky světových slalomářek, stále je však bezkonkurenčně nejlepší Češkou na světových svazích.

Autor: pul

Diskuze