Sprcha - 1
Zdroj: Profimedia
Tušili jste to?

Jak často bychom se opravdu měli sprchovat? Odpověď odborníka vás překvapí

12. 1. 2019

Většina lidí se sprchuje denně. Ráno nebo večer. Každý má své vlastní preference a zvyky. Někteří lidé si myjí vlasy každý den, zatímco jiní to dělají několikrát týdně, nebo dokonce méně často. Je ale opravdu nutné sprchovat se každý den? A jaký vliv to má na kůži? Tady je odpověď.

Podle německého dermatologa Yaela Adlera není třeba sprchovat se každý den. Ve skutečnosti je pro naši pokožku nejlepší sprchovat se pouze jednou týdně. Samozřejmě, že to není v naší moderní společnosti příliš praktické nebo příjemné, jelikož všichni očekávají, že budete čistí a svěží. Zvláště když pravidelně cvičíte. To se každodenní sprcha zdá být přímo nutností. Každodenní sprchování není podle Adlera vlastně ale ta nejhorší věc, kterou děláme. Mnohem horší je, že používáme příliš mnoho mýdla, příliš mnoho šamponu, a dalších produktů. To nesmírně vysouší pokožku.

Vzhledem k tomu, že svou pokožku pokaždé během sprchování zbavíte své přirozené ochranné, musíte vytvořit novou ochrannou vrstvu. Jenomže to trvá až čtyři týdny. To je přesně ten důvod, proč se lidé cítí vysušení nebo mají podrážděnou pokožku. Podle Adlera se nepotřebujeme sprchovat každý den. Ovšem po cvičení bychom do sprchy jít měli.

Pokud se však i nadále budete chtít sprchovat každý den, měli byste používat spíše studenou nebo vlažnou vodu a velmi málo mýdla anebo nejlépe vůbec žádné. Zvláště sprchové gely, které pění a hodně voní, způsobí vysušování pokožky. Adler říká, že je důležité se při mytí zaměřit hlavně na nejšpinavější část vašeho těla - vaše nohy, podpaží a intimní partie. Odumřelé kožní buňky a pot z pokožky spláchnete v pohodě jen vodou.

Autor: mk

Diskuze