Těstoviny
Zdroj: Getty Images
Všechno je jinak

Chcete zhubnout? Jezte těstoviny! tvrdí vědci. Jak je to možné?

8. 11. 2018

Každý, kdo chce zhubnout, dobře ví, že musí upravit svůj jídelníček a odstranit z něj veškeré sladké i slané pochutiny, polotvary, uzeniny, bílé pečivo a těstoviny. Italští vědci ale nyní přišli s tím, že všechno je jinak a těstoviny jsou zdravé a dokonce podporují hubnutí!

Těstoviny nebo li pasta (těstoviny s omáčkou) patří k světově oblíbeným jídlům, ale pokud zmíníme hubnutí, koluje ve společnosti názor, že po těstovinách se tloustne. Opak je ale pravdou! Vědci z Laboratoře molekulární a nutriční epidemiologie na Neuromed Institute (Laboratory of Molecular and Nutritional Epidemiology at Neuromed Institute) v Itálii dokázali, že těstoviny patří k nejzdravějším zdrojům sacharidů!

Je ale potřeba vybrat ten správný druh těstovin – nejzdravější jsou ty z tvrdých odrůd pšenice. Na jednu stranu totiž díky sacharidům nás těstoviny dobře zasytí. Tvrdé odrůdy pšenice však vyžadují mnohém složitější proces trávení, díky čemuž náš organismus vynaloží více úsilí k tomu, aby tyto těstoviny strávil. Tím se nejen prodlužuje pocit sytosti (protože trávení je delší) a má to i příznivý vliv na metabolismus.

Je ale potřeba dát pozor na to, čím pastu dochutíte. Těstoviny je  potřeba kombinovat s potravinami, které jsou zdravé a naši linii neublíží. Ideálem je zelenina, která těstovinám dodá vlákninu (v Itálii jsou populární omáčky z rajčat, lilků či cuket), sáhnout však můžete i po libovém mase či rybě, troše sýru, bylinkách či jiných koření.

Autor: bin

Diskuze