Ginger Baker a Eric Clapton
Zdroj: Profimedia
Ginger Baker a Eric Clapton v roce 2005
Prásk.tv

Hudební svět truchlí. Zemřel legendární bubeník Erica Claptona

Ve věku 80 let zemřel v neděli britský muzikant Ginger Baker, který vystupoval se skupinami Cream, Blind Faith, tedy s Ericem Claptonem či Stevem Winwoodem. Byl považován za jednoho ze tří bubeníků, kteří nejvíce v 60. letech ovlivnili rock.

O úmrtí Bakera informovala na twitteru jeho rodina. V roce 1966 založili členové skupiny Graham Bond Organization Jack Bruce a Ginger Baker novou kapelu Cream s kytaristou Ericem Claptonem. Kapela vydržela jen několik let. Muzikanti se ale několikrát sešli, naposledy v roce 2005.

 

"Před nástupem Gingera Bakera bubeníci tiše seděli vzadu na pódiu a jejich prací bylo hlídat tempo. Baker, který zemřel ve věku 80 let, byl průkopníkem image rockového bubeníka coby výrazného virtuóza, který dynamicky spolupracuje s ostatními muzikanty," napsal v nekrologu Bakera deník The Guardian.

 

Podle bubeníka kanadské kapely Rush Neila Pearta byl každý bubeník rockové kapely Bakerem nějakým způsobem ovlivněný. Baker sám v minulosti mnohokrát tvrdil, že zásadně necvičil, ale nechal se na jevišti inspirovat ostatními muzikanty a improvizoval.

 

Po rozpadu kapely Cream spolupracoval Baker dál s Ericem Claptonem, tentokrát ještě s baskytaristou Ricem Grechem a s klávesákem Stevem Winwoodem v kapele Blind Faith, dlouhé trvání ale formace neměla.

 

V roce 1970 založil Baker vlastní kapelu Ginger Bakes Air Force. Poté vystupoval s různými formacemi a experimentoval také s různými styly – například studoval africkou rytmiku v Nigérii, nebo se v Kalifornii věnoval funku.

 

Že bojuje s vážnou nemocí, oznámila rodina v 25. září. Baker byl v nemocnici a příbuzní žádali fanoušky, aby na něj mysleli. V neděli ráno legendární bubeník zemřel.
 

Autor: TN.cz

Diskuze