Freddie Mercury - 1
Zdroj: Profimedia
Film roku

FILM VERSUS REALITA: Zásadní rozdíly mezi Bohemian Rhapsody a skutečností!

11. 2. 2019

Hollywoodský snímek o legendární britské kapele Queen je i tři měsíce po premiéře stále v programech nejen českých kin. Byť jde o filmovou novinku, lze o něm tvrdit, že se stal snímek kultovním. Někteří diváci jej dokonce viděli opakovaně.

Snímek Bohemian Rhapsody není dokumentem, ani životopisným filmem. Svým ztvárněním oslavuje legendu a vypráví její příběh. Popisuje vznik kapely, příběh skladeb i milostný život Freddieho Mercuryho. Vše završí do detailů propracovaný koncert Live Aid, při kterém se diváci v kině neudrží a zpívají společně s legendou. Film se však v některých místech rozchází s realitou.

ZROD QUEEN
Ve filmu dokonalý příběh – členové kapely odmítnou zpěváka se směšnými zuby, ale změní názor po tom, co předvede svůj um. Je to kouzelnější a romantičtější verze, na kterou se divák rád podívá. Pravda je ale taková, že se Freddie dlouhá léta přátelil s Timem Staffelem, zpěvákem kapely Smile. Tim po svém odchodu ze skupiny doporučil právě Freddieho, který byl věrným fanouškem této kapely.

ZROD FREDDIEHO MERCURYHO
Vlastním jménem se jmenoval Farookh Frederic Bulsara, což bylo poměrně těžké na výslovnost. Není tedy divu, že se rozhodl změnit si jméno. Rozhodnutí však nepřišlo na narozeninové party, jak je ukázáno ve filmu.

JOHN DEACON
Ve filmu to vypadá, že basák John Deacon byl členem Queenů už od začátku. Ve skutečnosti byl v pořadí čtvrtým baskytaristou skupiny. Kapela nejprve spolupracovala s Mikem Grosem, pak Barry Mitchellem, nebo Dougem Bogiem. Nakonec byli spokojeni až s Johnem Deaconem.

MARY AUSTINOVÁ
Freddie se s Mary ve filmu potkal poprvé v klubu. Jenže ve skutečnosti se znali už dřív – Mary randila s Brianem Mayem. Když se rozešli, zeptal se Freddie Briana, jestli by mu nevadilo, kdyby pozval Mary na schůzku. Trvalo ale šest měsíců, než se rozhoupal.

RAY FOSTER
Ve filmu byl Ray neoblomný manažer Queenů, nikdy však neexistoval. Filmová fikce má nejspíš za úkol ukázat to, jak se lidé z počátku k písni Bohemian Rhapsody stavěli. Na tehdejší poměry byla totiž dlouhá a zcela odlišná od soudobé tvorby.

PAUL PRENTER
Jednoznačně negativní postava nejen celého filmu, ale i zpěvákova života. Stejně jako ve filmu k němu kromě Freddieho neměl nikdo pozitivní vztah. Stal se důvodem mnoha hádek a zpěvák si nepřipouštěl, že by byl Paul hrozbou. Ve filmu se spolu rozešli kvůli tomu, že mu Paul neřekl o koncertě Live Aid. Ve skutečnosti to bylo ale kvůli tomu, že uspořádal ve Freddieho domě party bez svolení a téměř mu zruinoval dům.

JOHN REID
Paul zmanipuloval manažera Queenů Johna Reida, aby navrhl Freddiemu sólovou dráhu. Spolupráci ukončili v dobrém, ve filmu však ze vzteku vyhodil manažéra z limuzíny.

JIM HUTTON
Svou lásku Freddie nepotkal na večírku a už vůbec nebyl Jim číšníkem. Kadeřníka Jima Huttona potkal v baru, kde jej pozval na drink. Jim jeho kouzlu však nepodlehl napoprvé. Chvíli jim to trvalo.

DIAGNÓZA AIDS
Zdroje ze zpěvákova blízkého okolí tvrdí, že se o nemoci dozvěděl v dubnu 1987. Ve filmu se to ale dozvídá krátce před koncertem Live Aid v roce 1985, tedy o dva roky dříve.

STADION VE WEMBLEY
Filmaři se sice snažili natočit koncert přímo na místě, kde se odehrál. Avšak kvůli nabitému programu se jim nepodařilo najít skulinu, a tak repliku pódia postavili na letišti Bovingdon.

Autor: kap

Diskuze