Vytáčí vás tyto zvuky?
Zdroj: Profimedia
Velký problém

Drásají vám nervy tyto konkrétní zvuky? Pak možná trpíte jednou nepříjemnou nemocí!

Jde vlastně o to, že některým lidem vadí zvuky typu hltání, pískání, prskání, kýchání, mlaskání, funění, žvýkání, chroupání nebo stačí mnohdy jen třeba hlasité dýchání. Můžete této nemoci nějak zabránit?

Na tuto nemoc, která se odborně nazývá misofonie neexistuje žádný lék a s velkou pravděpodobností ani nebude. Některé z těchto zvuků, jsou nepříjemné skoro všem, ale jedinci, kteří trpí touto nemocí, vnímají všechny ty zvuky úplně jinak. Ti to mohou utlumit pomocí meditace, terapie nebo samotnými nácviky na dané zvuky, ale nikdy to úplně nezmizí.

Tyto typy zvuků jsou pro lidi, kteří trpí touto nemocí jako „spouštěče“ vzteku, agrese, frustrace nebo stresu. Tenhle problém by se neměl skrývat, ale měl by se naopak řešit i přesto, že třeba agrese odeznívá stejně rychle, jako když přichází. Když se daný problém nebude ihned řešit, může to vést až k depresím či mentálním poruchám.

Lidé se o daném problému hodně často bojí nebo stydí mluvit, jelikož jim přijde, že se jim nedostane dostatku pochopení. Tato nemoc byla rozpoznána roku 2001 a v roce 2013 jí navrhli pro zařazení mezi psychické nemoci. Doktoři totiž přišli na to, že člověku s misofonií se změní frontální lalok mozkové kůry.
 

Autor: nat

Diskuze