Turista si chtel přivézt suvenýr
Zdroj: Profimedia
Dejte si pozor

Dovolená v Itálii vás může přijít draho: Turista si chtěl domů odvézt suvenýr. Dostal tučnou pokutu!

Aktualizováno 11.8. 2018 11:10

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odvážejí na památku písek. Poškozují tím tamní životní prostředí.

Úřady na Sardinii naposledy uložili pokutu 26 tisíc korun návštěvníkovi z Británie. Toho policisté chytili s plastovou lahví plnou písku z pláže u města Olbia na severovýchodě ostrova. Píše o tom britský The Daily Telegraph.

Loni podle něj úřady turistům takto zabavily pět tun písku. Německá ambasáda v Římě návštěvníky z Německa před krádežemi písku dokonce varovala.

"Sardinie má jedny z nejkrásnějších pláží v Itálii, ale brát si s sebou písek, štěrk nebo mušle představuje pro tamní ekosystém vážný problém. Zákon to zakazuje. Můžete dostat pokutu od 500 do 3000 eur. Nechte písek tam, kde má být," napsalo velvyslanectví na svém Facebooku.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) proti těmto praktikám turistů dokonce spustil kampaň, která se řídí heslem "plážoví zloději - brát písek je krádež". Celníci na mezinárodních letištích na Sardinii pravidelně turistům prohlížejí zavazadla.

Autor: mk

Diskuze