Smějící se milenci
Zdroj: Thinkstockphotos
Smíchem k perfektnímu partnertství

Děláte si legraci ze svého partnera? Je to velmi prospěšné pro váš vztah!

Pro mnoho lidí je smysl pro humor důležitým aspektem, kterým by měl protějšek oplývat. Smích je pro nás evidentně důležitější než vzhled nebo peníze. Nyní to prokázala i studie, která tvrdí, že sdílený hravý smysl pro humor je důležitým prvkem pro zdravý vztah.

Vzájemné popichování tak může vést ke zlepšení vztahu, tedy za předpokladu, že se smějí oba partneři. Existuje zde totiž jasná hranice, mezi popichováním a urážením, nebo snahou někoho ponížit a ztrapnit. Tropit si legraci z partnera je v pořádku například tehdy, pokud se pousmějeme nad nevhodným kouskem oblečení, nebo když si vaše drahá polovička dělá hlavu z nesmyslných drobností.

Tvrdí to alespoň výsledek výzkumu Jeffreyho Halla z Kansaské univezity. Ten během 30 let provedl 39 studií s více než 15 tisíci lidmi. Zjistil, že humor je nezbytnou součástí budování úspěšného vztahu. Pokud si jen matně vzpomínáte na poslední společný smích, je načase s tím začít něco dělat.

V jednom z Hallových článků (Humor v romantických vztazích: meta-analýza) se píše, že vzájemný humor vytváří ve vztahu pocit bezpečí. Podobně to vidí i vědci z Apalačské státní univerzity: „Jedním z nejdůležitějších ukazatelů zdravého vztahu je to, zda si oba v páru dokáží ze sebe dělat navzájem legraci.“

Ve své obhajobě Hall tvrdí: „Lidé rádi vidí smysl pro humor u svých partnerů, když jsou vtipní a dokáží je rozesmát. Nicméně to, že dokážete vtipkovat, automatický neznamená kvalitní vztah. Pro pár je důležitý humor, který spoluvytváří a kterému rozumějí třeba jen oni sami.

Je tedy důležité chápat humor stejně, považovat stejné věci za vtipné a vědět proč. „Hravý humor mezi milenci vede k propojení a pocitu bezpečí. Zvláště sdílený smích je známkou vzájemné přitažlivosti. Na druhou stranu „agresivní“ smysl pro humor může být na škodu.

Autor: kap

Diskuze