Bojuje statečně

Daniel z The Voice prozradil, co u něj odstartovalo schizofrenii: Je za tím tragická událost v rodině!

Daniel Kapitán (25) z Bratislavy se v neděli objevil v show The Voice Česko Slovensko a svým hlasem zaujal celou porotu. Nadaný mladík na kamery přiznal, že bojuje s těžkou duševní chorobou. Před dvěma roky mu diagnostikovali schizofrenii. Souboj s nevyléčitelným onemocněním je velmi náročný - ovlivňuje chování, myšlení a emoce.

4 fotky
Daniel byl ještě před dvěma roky úplně normální kluk. Chodil na vysokou školu a působil hned ve dvou kapelách. Ze dne na den se však všechno změnilo a jeho život se obrátil naruby. "Mé onemocnění se začalo projevovat, když mi zemřel otec. Začal jsem mít stavy úzkosti. Přidali se k tomu problémy s komunikací s novými lidmi," přiznal pro slovenský Nový Čas. A tuto informaci potvrdila i Danielova maminka, která o těžké rodinné situaci hovořila během natáčení The Voice.

Jelikož největší oporu našel ve své rodině a v gospelovém souboru, začal své zdravotní potíže ihned řešit. "Necítil jsem se dobře, tak jsem se po dohodě s rodinou nechal hospitalizovat v nemocnici. Bylo pro mne šokující, když mi oznámili diagnózu," vypráví se staženým hlasem.

"Každý měsíc chodím k lékaři na injekce. Měsíc se mi vstřebávají, takže nemusím brát léky, " přiznal. Onemocnění se podle jeho slov projevuje prý jen v komunikaci a v soustředění. "Nejvíce mi pomáhá hudba, je pro mne terapií. Nemoc mě naučila pokoře a vážit si rodiny. Vzala mi můj starý způsob života a hodně kamarádů. Ale ukázali se naopak ti praví, " říká Daniel.

V neděli večer Daniel v The Voice zazpíval píseň I believe I can fly od amerického zpěváka R. Kellyho. Svá porotcovská křesla k němu otočili všichni čtyři koučové. Kali se postavil a řekl: "Tato show je tvůj domov a já jsem domovník a mám klíče od všech dveří." A právě jeho si Daniel na své cestě soutěží vybral jako mentora.

Další díl The Voice sledujte v neděli večer na Nově. Předchozí díl, v kterém svůj talent ukázal Daniel Kapitán, můžete zhlédnout na Nova Plus.

Schizofrenie: v Česku ji má jeden člověk ze sta
Další studie potvrdila, že i jediný joint může probudit duševní chorobu

Autor: mk

Diskuze