Kočka
Zdroj: Thinkstockphotos
Čauky mňauky

Co si vaše kočka doopravdy myslí, když dělá "mňau"? Vědci konečně přišli s vysvětlením!

Co si kočky myslí, když vydávají známý zvuk "mňau"? Jedna švédská odbornice tvrdí, že konečně zjistila důvod. A o co tedy jde?

Jen tak pro začátek: Věděli jste, že kočky mají tendenci vydávat zvuk "mňau" pouze před lidmi? Divoké kočky mňoukají jen když jsou velmi mladé, ale pak z toho vyrostou a spoléhají na vizuální a pachové signály s jinými kočkami.

Nicméně domestikované kočky, tedy ty, které máte doma, používají "mňau" jen proto, aby přitáhly lidskou pozornost. Ve skutečnosti to znamená ale ještě mnohem víc, tvrdí Suzanne Schötz, která ve Švédsku provedla výzkum na kočkách dobrovolníků. Zjistila, že kočky vydávají jiný zvuk, když jsou smutné, ve srovnání s tím, když jsou šťastné.

Zdá se, že kočky tedy mohou měnit intonaci nebo melodii vědomě, aby zprostředkovaly určitou zprávu, zvýšily naléhavost zprávy nebo zprostředkovaly emoce. Podle toho, jakou intonaci či melodii u mňoukání použijí, pak podle Suzanne Schötz budeme moct rozeznat, jestli mají hlad, jsou vynervované nebo unavené. Pokud tedy doma kočičku máte, zkuste se zaměřit na její melodii mňoukání a vypozorovat, co přesně která intonace znamená.

Autor: niž

Diskuze