Zubní pasta
Zdroj: Thinkstockphotos
Pozor!

Čištění zubů není tak zdravé, jak se může zdát: Pasty obsahují nebezpečnou látku!

Nové výzkumy odhalily, že běžná složka zubní pasty či mýdla může přispět k odolnosti vůči antibiotikům. Jde o látku zvanou triclosan, která se přidává do mnoha dalších hygienických přípravků - například také do mýdel, sprchových gelů.

Tato látka způsobuje zpomalení nebo úplné potlačení růstu bakterií. V případě zubních past může dokonce zamezit krvácení dásní. Zvláštností je, že triclosan sám o sobě není antibiotikum. Jde o antimikrobiální činidlo. Vědci až do dnešního dne netušili, že některé chemické látky mohou být odolné vůči antibiotikům.

Nedávný vědecký experiment ukázal, jak oxidační stres (nerovnováha mezi tvorbou reaktivního kyslíku, který vzniká jako vedlejší produkt okysličování a látkové výměny, a schopností organismu rychle odbourávat a detoxikovat reaktivní meziprodukty, pozn. redakce) vyvolaný triclosanem může vést ke vzniku mutací genů některých bakterií, informoval magazín Environment International. Některé z těchto mutací způsobují odolnost bakterií vůči lékům.

Problém však nenastává během čištění zubů, ale ve chvíli, kdy je látka vyplavena do kanalizace. "V odpadních vodách se nachází podobné, ne-li ještě vyšší množství bakterií odolných vůči antibiotikům oproti nemocnicím, kde byste čekali vyšší koncentraci antibiotik," vysvětluje doktor Jianhua Guo z University of Queensland.

Chemikálie jako triclosan se podle doktora v odpadních vodách objevují víc, než by měly. Proto se stal odolný vůči antibiotikům a mnoha dalším lékům. V roce 2017 americká Správa potravin a léčiv (FDA) zakázala používání triclosanu v hygienických přípravcích. Dodnes se ale používá.

Autor: mk

Diskuze