Luca Malaschnitschenko - 1
Zdroj: Profimedia
Paráda!

Chlapec učinil vzácný objev: Podle archeologů jde o velký poklad!

Dva amatérští archeologové, z nichž jednomu bylo teprve 13 let našli na německém ostrově Rujana v Baltském moři vzácný objev. Podle archeologů je mimořádně významný.

Dva amatérští archeologové, z nichž jednomu bylo teprve 13 let, v lednu blízkosti vesnice Schaprode našli jednu stříbrnou minci. Následně se do dalšího pátrání zapojili i profesionální archeologové.

Nyní během víkendu objevili celý poklad. Informoval o tom Zemský úřad pro kulturu a památkovou péči spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. "Tento poklad je největším jednotlivým nálezem mincí z doby Modrozuba v oblasti jižního Baltu, a je proto mimořádně významný," cituje DPA vedoucího vykopávek Michaela Schirrena.

Amatérský archeolog René Schön a třináctiletý Luca Malaschnitschenko lokalitu prohledávali s pomocí detektoru kovů, když druhý z nich našel kousek kovu, o kterém se zpočátku domníval, že jde jen o odpad z hliníku. Kdy předmět očistili, pochopili, že je nález mnohem cennější.

Zhruba stovka z celkem 500 až 600 mincí pochází podle archeologů pravděpodobně z doby panování Haralda I., známého také pod přezdívkou Harald Modrozub. Ten vládl oblasti dnešního Dánska, severního Německa, jižního Švédska a části Norska v druhé polovině desátého století a do svého království přinesl křesťanství.

Autor: mk

Diskuze