Jak poznat lháře
Zdroj: Profimedia
Je to venku

Chcete zaručeně poznat, že vám někdo lže? Stačí pár vteřin a díky tomuhle budete mít jasno

Americký psycholog Paul Ekman je jedním z nejvíce uznávaných lidí ve svém oboru. A proto když on řekne, jak poznat lháře, věřte mu! On totiž v tomhle nelže...

Asi každý se někdy setkal s tím, že si chce s někým promluvit a zjistit od dotyčného pravdu, Co když ale bude lhát? Jak to poznám? Ptáte se v duchu. A odpověď díky psychologovi Paulu Ekmanovi máme!

Ten tvrdí, že když někdo lže, pozná se to podle několika hlavních znaků celkem rychle a snadno. Například když dotyčný dělá ve své řeči až moc dlouhé pauzy, znamená to dost možná, že si právě vymýšlí. V tu chvíli totiž velmi usilovně pracuje jeho mozek na tom, aby vytvořil smyšlený příběh, proto musí řeč rádoby nenápadně protahovat, aby byl čas právě na to přemýšlení.

Stejně tak se pozná lhář, když při zapírání příliš pohybuje hlavou. Tento znak se ale vlastně vztahuje podle Paula i na ruce. Nadměrná gestikulace rukama nasvědčuje tomu, že je dotyčný rozrušený a tudíž lže. A co tvář? Říká se, že lháře poznáte snadno, když se mu podíváte do očí. To ale není pravda, když je někdo dobrý herec, ani dlouhý pohled z očí do očí neprozradí, jestli skutečně lže. Co je ale podle známého psychologa účinnou pomůckou, je prvotní výraz, když je z něčeho obviněn a musí to pak vysvětlovat.

A jaké další znaky podle vás dokážou snadno odhalit lháře?

Autor: bin

Diskuze