Dětský pokoj - 1
Zdroj: Profimedia
Vybírali jste špatně

Jaká barva je vhodná pro pokoj vašeho dítěte? Tyhle pomůžou k jeho lepšímu vývoji! Vybírali jste špatně

14. 2. 2018

Během výběru barev pro dětský pokojíček se mnoho lidí řídí klasickými zásadami: modrá pro chlapečky, růžová pro holčičky, někteří volí genderově neutrální barvy jako jsou žlutá nebo zelená. Podle odborníků na dětský vývoj, je to ale všechno špatně! Jak by podle nich měl dětský pokojík vypadat?

Barvy hýbou světem – každou sezónu přijdou do módy jiné a mnoho lidí se těmito trendy řídí nejen při výběru oblečení, ale i při zařizování domácnosti. Víme, že modra uklidňuje a zelená je dobrá pro oči. Co se týče výběru barev pro dětský pokojíček jsme ale stále velcí tradicionalisté – pro kluky zásadně modrá, pro holčičky růžová. Někdy volíme i jiné barevné kombinace, nejčastěji se ale jedná o něžné paletové barvy.

Podle odbornice na životní styl Moll Anderson, je to ale špatně! Tímto přístupem totiž zbytečně zasahujeme do vývoje vlastního dítěte. Podle ní je pro dětský pokojík nejlepší kombinace bílé a černé. Autorka knížek Změňte svůj domov nebo Změňte svůj život pomocí barev (Change Your Home, Change Your Life with Color) překvapila diváky během rozhovoru na americkém kanále YouTube Build v programu, věnovaném jejím knihám.

Lékaři už dávno přišli se zjištěním, že děti těsně po narození vidí černobílé, a tak ani nemá cenu, jim pořizovat barevný pokojíček. Moll tvrdí, že to ale není jediný důvod. Hlavním důvodem pro černobílý pokojík je ten, že pokud si ho zařídíme podle sebe, tak dětem od narození vštěpíme své názory a preference. „Černobílé pokojíčky se mi líbí tím, že si dítě může později samo vybrat svou oblíbenou barvu a není ovlivněno tím, v jaké barevné kombinace vyrůstalo“, prohlásila designérka.

„Sledujte své děti a nechte je, aby si sami zvolily svou oblíbenou barvu“, radí Moll Andersen všem nastávajícím rodičům. Je přesvědčená, že výběr barev hodně ovlivňuje osobnost nejen u dospělých, ale i u dětí. Proto je správné, nechat je, aby si vybraly samy.

Autor: Iri

Diskuze