Dominik Duka
Zdroj: Mediafax
Hot News Čech papeže údajně volit nebude

Český kardinál Duka má průšvih: Doplatí na sexuální skandál?

Šrám na zatím dokonalé pověsti? Americká organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími tvrdí, že český kardinál Dominik Duka nebude ve sboru, který volí papeže. Údajně prý bagatelizoval kauzu kněží-pedofilů.

Konkláve je kadinálský sbor, který volí v Sixtinské kapli ve Vatikánu papeže. Jedná se o zdlouhavý, několikadenní proces, který končí kouřem oznamujícím, že došlo ke shodě.

Být členem konkláve mohou být pouze kadinálové a pro každého z nich je to čest. Ne každý kardinál však musí být členem konkláve, ti Vatikánu nepohodlní nejsou pozvání.

Do této pozice vyvrhela se má podle Americké organizace obětí sexuálního násilí a zneužívání kněžími (SNAP) dostat Dominik Duka. Deník Blesk uvedl, že je na šestém místě seznamu dvanácti kardinálů, kteří by se volby nového nejvyššího představitele katolické církve neměli zúčastnit.

Skandál, kdy irští kněží zneužívali děti na církevních školách zahýbal před třemi lety katolickou církví a Duka (možná bohužel pro něj) se jednoznačně postavil na stranu církve.

"Jedná se o zřetelnou kampaň, která míří k vytlačení církve z jejích pozic ve výchově a vzdělávání, která ji odedávna náleží a ve kterých se osvědčila," pronesl tehdy nejvyšší představitel české katolické církve.

Bude ho to mrzet?

Autor: ham

Diskuze