Harry Potter - 9
Zdroj: Instagram / Facebook / Youtube
Konečně máte jasno!

BUDETE SE DIVIT: Co ve skutečnosti znamenají kouzla z Harryho Pottera? Tady jsou ty neznámější!

Slavnou sérii o čarodějném učni si fanoušci oblíbili nejen v knižní podobě, ale i v té filmové. Svět kouzel, mýtických stvoření, a také magických zaklínadel. Co ale znamenají ve skutečnosti? To vás překvapí.

9 fotek
Bez nich by se neobešel žádný pořádný čaroděj - řeč je o kouzelných zaklínadlech, kterými se to ve fantasy sérii o Harrym Potterovi jen hemžilo. Ale některé z nich používal brýlatý hrdina často, a mnohdy mu pomohly v těžkých chvílích. Kdo si myslel, že magické formule nemají ve skutečnosti žádný smysl, pěkně se mýlil. Tady je 5 nejlepších!

1. EXPECTO PATRONUS
Pravděpodobně nejlepší ze všech kouzel. Patron je v knize duch zvířete, který chrání svého majitele. Čaroděj ho dokáže vykouzlit pomocí představy nejštastnějších vzpomínek uložených ve své paměti. Ve skutečnosti se jedná o latinskou frázi, která se dá přeložit jako: "Čekám na ochránce."

2. WINGARDIUM LEVIOSA
Magická formule pro levitaci, kterou prvně použili bradavičtí studenti na hodině s profesorem Kratiknotem. Jedná se o kombinaci angličtiny a latiny, která je složená z anglického "wing" (křídlo), latinského "arduus" (strmý) a "levo" (vzestup). Dohromady by se to tedy dalo volně přeložit jako "strmý vzestup křídel".

3. EXPELLIARMUS
Kouzlo, které používal Harry velmi často. Využil ho také v boji s lordem Voldemortem ve čtvrtém díle s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár. Běžně se používá pro odzbrojení soupeře, kdy čaroděj přijde o svoji hůlku. Je to složenina dvou latinských slov - "expello" (odzbrojit) a "armus" (zbraň).

4. PETRIFICUS TOTALUS
Vzpoměňte si na chudáka Nevilla Longbottoma nebo bandu smrtijedů, kteří byli tímhle kouzlem paralyzováni. Zaklínadlo se skládá z kombinace latiny a řečtiny, konkrétně pak z řeckého slova "petros" (skála) a latinských "facio" (dělat) a "totalis" (celek). Celkově se to dá přeložit jako "Obracím tě v kámen."

5. IMPERIO
Tohle kouzlo patří mezi tzv. "Kletby, které se nepromíjejí" a nejvíce je používali stoupenci Pána zla. Kletba Imperius dokáže zcela ovládnout toho, proti komu je použita - bez ohledu na následky. Pochází z latinského slova "imperium" (vládnout, ovládnutí).

Anketa

Které kouzlo je vaše nejoblíbenější?

Hlasovalo 2497 lidí.

Jak vypadá Ministerstvo Kouzel z Harryho Pottera ve skutečnosti?
Jak šel čas s hlavními hrdiny Harryho Pottera?
Hermiona alias Emma Watson tančí u tyče

Autor: lor

Diskuze