Kouření v hospodách a restauracích
Zdroj: Profimedia
Blíží se první výročí

Bude to rok, co platí protikuřácký zákon: Výsledky průzkumu odhalily, jaký vliv to má na Čechy!

Protikuřácký zákon se v České republice setkal s rozporuplnými ohlasy. Jak to vypadá teď, kdy to bude rok od jeho zavedení?

Dne 31. května 2017 vešel v platnost zákon o zákazu kouření v restauračních zařízeních a barech. To se samozřejmě nelíbilo více jak dvěma milionu Čechů, kteří si návštěvu podobného zařízení do té doby nedokázali bez cigaret vůbec představit.

Zatímco oni nadávají, nekuřáci se radují. Konečně nemusí dýchat škodlivé látky z kouře a nezapáchá po návratu domů jako popelník. A to ani není řeč o podnikatelích, kteří se ohánějí tím, že jim se zákazem kouření klesly tržby.

Tak či tak, zákon i téměř po roce stále platí, a tak vědci z Kliniky adiktologie 1. lékařké fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze přišli po sedmiměsíčním průzkumu se zajímavými výsledky. Jak moc ovlivnil Čechy protikuřácký zákon?

Výsledky jejich dat ale nejsou konečné. Průzkum totiž proběhl na vzorku pouhých 130 kuřáků, a tak se musí brát trochu s rezervou. Do budoucna je ale v plánu udělat mnohem rozsáhlejší průzkum, který bude mít výrazně vyšší vypovídající hodnotu.

Získané informace tak ukázaly, že 30 % kuřáků, kteří se účastnili průzkumu, si nejraději zapálí venku na ulici. Další zajímavá informace je, že před zavedením zákona se v průměru vykouřila 15 cigaret za den na člověka. Od zavedení protikuřáckého zákona se však počet snížil na 12,9 cigaret denně, píše server refresher.cz.

v České republice zemře na následky kouření každý rok 15 až 16 tisíc Čechů. Když se Češi odhodlají s kouřením skončit, pouhým 4 % se to skutečně podaří. Nejčastějším důvodem, proč přestat kouřit, pak bývají zdravotní komplikace.
 

Autor: bin

Diskuze