Proč muži umírají dříve než ženy - 3
Zdroj: oficiální zdroj
Pánové pozor!

A JE TO VENKU! Vědci zjistili, proč muži umírají dříve než ženy! Dá se tomu zabránit?

Je všeobecně známo, že muži umírají o mnoho let dříve než ženy. Vědci konečně zjistili proč tomu tak je. Je vůbec možné s tím něco udělat?

Proč se muži dožívají nižšího věku než ženy? V minulých staletích to bylo připisováno válkám a životnímu stylu, kdy muži častěji nasazovali svůj život. Dnešní doba poskytuje oběma pohlavím stejné životní podmínky. Přesto se průměrný věk dožití výrazně liší. Ženy se v České republice dožívají dvaaosmdesáti let, zatímco muži jen šestasedmdesáti.

Celou tuto záhadu se rozhodli vyřešit vědci z univerzity v Uppsale ve Švédsku. Zkoumáno bylo 3200 mužů různých věkových kategorií. A výsledek? Za všechno může takzvaný chromozom Y, který mají muži a ženy ne. Postupná ztráta tohoto chromozomu Y může způsobit oslabení imunitního systému, a následně dojde ke zvýšenému riziku rakoviny či Alzheimerovy choroby.

V budoucnu by se podle ztráty chromozomu Y mohlo měřit riziko různých onemocnění. "Takové zjištění by lékařům pomohlo přizpůsobit léčbu konkrétního pacienta,“ řekl pro DailyMirror profesor Lars Forsberg, který se na výzkumu podílel. To by ve výsledku znamenalo, že by se muži dožívali vyššího věku. Vypadá to, že se mužům blýská na lepší časy!

Autor: Prásk! vsa

Diskuze