Zorka Hejdová (Kepková)
Letí pryč

Zorka Hejdová končí ve Snídani i na Nově. Svými důvody šokovala

1. 4. 2014

Moderátorka Zorka Hejdová-Kepková (23) se minulý rok vdala a zdálo se, že ji čeká šťastný rodinný život. Omyl. Vykašlala se nejen na svou kariéru, ale také na Mirka Hejdu.

Byla to velká sláva loni na zámku Blatná, ale Zorka nikdy nebyla tak úplně spokojená se svou prací. Teď konečně našla něco, co by jí naplňovalo. Poletí na Mars!

S projektem Mars One přišla stejnojmenná nizozemská společnost. Z celého světa vybere 24 dobrovolníků, kteří poletí vesmírnou lodí na rudou planeta Mars. Tam postaví základnu a budou ji postupně osídlovat.

Brigáda v cizině? Pozor, kde skončíš
Proč na stáž do zahraničí?

Přestože je jasné, že nikdo z výpravy se už na Zemi nevrátí, ať už proto, že se výprava nezdaří, nebo proto, že na Marsu dožije, přihlásilo se 202 tisíc dobrovolníků z celého světa. Už proběhla první kola výběrových řízení.

Do užšího výběru se dostaly také dvě Češky, jedna z nich však tlak nevydržela, vzdala se a nikam nepoletí. Její náhradnicí je právě Zorka Hejdová. měla by být v jednom ze šesti týmů po čtyřech osobách, které nakonec poletí do vesmíru.

Přeprava materiálu potřebného k vybudování stanic na Marsu má začít za pomoci bezpilotních modulů v roce 2022. Cesta první skupiny "velvyslanců Země" k rudé planetě se plánuje na duben 2024 a měla by trvat 210 dní. Druhá skupina má vyrazit o rok později, upřesnil francouzský list.

Největší riziko podle expertů představuje vysoká úroveň radioaktivního záření, která by mohla prvním kolonizátorům Marsu zničit imunitní systém a vyvolat u nich rakovinu. Nizozemský inženýr Bas Lansdorp, který v roce 2012 s projektem přišel, však neztrácí optimismus. Potřebné prostředky chce získat od partnerských firem, sponzorů a médií. Mimo jiné prý plánuje nepřetržitý videopřenos ze života kolonistů na způsob televizní reality show.

"Cítím, že tohle je cesta, kterou se mám vydat. Život na zemi mě nikdy nenaplňoval, stále jsem měla pocit prázdnoty. Teď vím, proč to bylo. Můj skutečný domov je tam nahoře, na Marsu," ukázala Zorka Kepková směrem k obloze.

Rozloučit se s oblíbenou moderátorkou můžete v dnešní Snídani s Novou.

Autor: pul

Diskuze