Ženě zčernal jazyk - 1
Zdroj: facebook.com
Nechutné

Ženě na jazyku začaly růst chlupy! Stalo se to po užívání jednoho druhu léků

12. 9. 2018

Nejmenovaná pacienta z velké Británie (55) dostala antibiotika. Po nich přišly zvláštní nežádoucí účinky. Na jazyku jí začaly růst chlupy!

Ženě z Británie se ze zranění, která utrpěla během autonehody, začala po nohách šířit nebezpečná polymikrobiální infekce. Lékaři jí okamžitě nasadili antibiotika meropenem a minocyklin. Infekci léky sice eliminovaly, ale jejich užívání na ženu mělo dost negativní a podivné účinky.

Britka začala po týdnu v ústech pociťovat zvláštní chutě a na jazyku se jí objevila vyrážka. "Později jsem už viděla, že mi na povrchu jazyka vyrůstají chlupy," říká. Lékaři si myslí, že jde o alergickou reakci a minocyklin jí vysadili.

"Nejde o nebezpečný příznak. Filiformis papily, z nichž chloupky vyrůstaly, neohrožují lidské zdraví," píše časopis The New England Journal of Medicine, který o případu informoval. Na jazyku se pacientce sice vytvořily tlustší zářezy, ale v tomto případě šlo o reakci na minocyklin, na který prý ženy reagují citlivěji než muži. Tvorbu papil a jejich praskání může kromě antibiotik podpořit i nadměrné kouření nebo silná ústní voda. Po vysazení minocyklinu začaly ženě chloupky z jazyka naštěstí pomalu mizet a její stav se stabilizoval.

Autor: mk

Diskuze