Soud (ilustrační foto)
Zdroj: Mediafax
On? Ona? Ono!

PODIVNÝ ROZSUDEK: Soud prohlásil muže za bezpohlavního! Jak je to možné?

29. 3. 2017

Že mezi námi žijí lidé, kteří se cítí být spíše opačným pohlavím, než jakým ve skutečnosti jsou, už všichni víme. Změna pohlaví už je dnes navíc legální a možná. Ale žijí mezi námi i ti, kteří se necítí být žádným pohlavím. Mladý Američan se tedy rozhodl nebýt žádným pohlavím oficiálně!

Velkého průlomu dosáhl student Patrick Abbatiello (27). Američan žijící v Portlandu se rozhodl, že zkrátka není ani mužem, ani ženou a 10. března se mu splnil sen. Právě v tento den mu soud uznal označení "agender" nebo také "genderless", tedy bezpohlavní! Zároveň si mohl změnit své jméno na neutrální Patch.

Rozsudek padl od americké soudkyně Amy Holmes Hehn. Ta se v loňském roce již zabývala podobným případem. V červnu 2016 rozhodla na případu dvaapadesátileté Jamie Shupe, že se mohou transgenderoví lidé označovat jako nebinární.

Genderqueer, jak se nebinární lidé označují, má ovšem více významů. Nemusí to nutně znamenat ani muž, ani žena, ale i to, že se v člověku obě pohlaví například překrývají nebo kolísají. „Nepovažuji se za nebinární osobu, protože je to jen zastřešující pojem pro cokoli, co není binární, což je genderová identita,“ vysvětluje Patch důvod, proč chce nové označení pro své pohlaví. A jak se sám snaží nastínit všem, kteří se snaží jeho stav pochopit: „Není to tak, že bych se rozhodl být bezpohlavní - prostě to tak je.“

Patrick začal být na vážkách již jako dítě, kdy mu zhruba v šesti letech přestala pohlaví dávat smysl. Ve svém životě se tak rozhodl nezapadat do žádného z předem daných pohlaví ani se spokojit s příliš obecným pojmem nebinární identity. Je to tedy právě Patch, který se stal první osobou s bezpohlavním pohlavím a díky kterému teď snad Amerika bude i nadále uznávat bezpohlavní jedince. Stal se nadějí pro všechny, kteří se cítí stejně.

Autor: ryn

Diskuze