Nový kontinent - 1
Zdroj: oficiální zdroj
Jak se jmenuje?

ZLOMOVÝ OBJEV: Vědci našli osmý světadíl! Kde se nachází?

17. 2. 2017

Jistě si všichni pamatuje z hodin zeměpisu, kdy na tabuli visela obrovská mapa Země a učitel ukazovátkem ukazoval na jednotlivé kontinenty. Do svých seštitů jsme si poznamenali nejčastěji číslo 7 a tento "fakt" provázel mnohé generace. Ale tomu je už podle vědců konec, našli ztracený kontinent. Kde byl objeven?

3 fotky
Kontinentem nazýváme souvislou velkou pevninu, která má geologicky výrazné hranice - třeba moře, horská pásma nebo rozhraní desek zemské kůry či ostrovy ležící na takzvaných kontinentálních šelfech (pokračování pevniny pod mořskou hladinou do hloubky 200 m).  Celosvětově se nejčastěji udával počet 7 - a to Evropa, Asie, Afrika, Antarktida, Severní Amerika a Jižní Amerika. Jenže vědci nedávno našli ještě jeden!

Nedávno byl vědci objeven zapomenutý mikrokontinent pod hladinou Indického oceánu pod ostrovem Mauricius, ležící asi 900km od Madagaskaru. Název dostal Mauritia. Důkazy jsou více než zřejmé, když hladina klesne, napovrch vypluje tisíce kilometrů dlouhý ostrov.

Kdysi byl součástí velkého superkontinentu nesoucí název Panegea, po jeho rozpadu byl součástí kontinentu Gondwana rozkládající se na jižní polokouli. Ten se pak před 130 až 80 miliony lety rozpadl na na Jižní Ameriku, Afriku, Austrálii, Antarktidu a Indio. A Mauritia vznikla odtržením od Indie a Madagaskaru před 84 milony lety.

Na světovém a přelomovém objevu pracovalo 11 vědců a o svém nálezu v nejmenším nepochybují. A rozhodli se o svůj jedinečný výzkum podělit. Pro největší světovou odbornou společnost The Geological Society of America, mající přes 26 tiscí členů v 115 zemí světa napsali: "Nejedná se o náhlý objev. Celých dlouhých 10 let jsme sbírali data z družice a dokud jsme neměli dostatek důkazů a nebyli jsme si jisti, pokračovali jsme ve výzkumu". Tak jak na vás tento objev působí?
 

 

Autor: ham

Diskuze