Domácí úkol
Zdroj: Profimedia
Co to má znamenat?

To myslí učitelé vážně? Děti v 5. třídě dostaly zvláštní úkol z matematiky: Nechápali ho ani rodiče!

8. 2. 2018

Žáci páté třídy základní školy dostaly opravdu zapeklitý úkol. Rady si s ním nevěděli ani jejich rodiče. Tohle má být vážně úkol pro 11leté děti?

Děti na základní škole v čínském okrese Shunqing se trápily s opravdu složitou domácí úlohou. Ovšem ještě víc, než matematická úloha, veřejnost zarazilo vyjádření místních pedagogických úředníků.

Úloha pro pátou třídu svým zadáním připomíná spíše psychologické vtipy plné zvratů a nejasných asociací. Navíc pedagogičtí pracovníci tvrdí, že chtějí podobnými úlohami dosáhnout toho, aby žáci při jejich řešení zapojili nejen matematické myšlení, ale aby se na celou věc dokázali podívat i z jiného úhlu.

Úloha zněla: "Kdyby bylo na palubě lodi 26 ovcí a 10 koz, kolik let by bylo kapitánovi lodě?" Zmateni nebyli jen žáci, ale i jejich rodiče a zmatený je možná každý, kdo si zadání této úlohy přečetl. Nejdřív si rodiče dětí mysleli, že jde o chybu tisku. Vše je ale tak, jak bylo zamýšleno. Mnoho rodičů se rozhodlo hledat pomoc s řešením dokonce na sociálních sítích.

Zadání mělo děti donutit, aby zapojili logické uvažování a nedívali se na úlohu pouze z pohledu číslic. "Jelikož je pro řízení lodi potřeba dosáhnout dospělosti, kapitánovi musí být alespoň 18 let," měla by znít správná odpověď podle autorů.

Pracovníci okresního vzdělávacího oddělení v Shunqingu podobné zadání domácích úkolů odůvodnili potřebou podpory kreativity u dětí. Podle nich tradiční učení v žácích ubíjí tvořivost a je čas, aby nové metody pomohly dětem dostat se z jakési ulity tradic a stejnosměrného pohledu na problém.

Prohlášení zvedlo vlnu diskusí na sociálních sítích. "Pokud už chceme být přesní a vést děti ke správnému řešení, měli bychom si uvědomit, že celková hmotnost zmíněných ovcí a koz by mohla být asi 7 700 kg," reagoval jeden z uživatelů. "Pokud chcete v Číně řídit loď s nákladem větším než 5 000 kg, potřebujete pro získání povolení pět let praxe. Minimální věk na jeho získání je 23 let, takže kapitánovi lodě by muselo být alespoň 28 let," napsal další.

Autor: mk

Diskuze