Větrové žvýkačky
Zdroj: Twitter
Zajímavá informace

NEČEKANÉ: Víte, proč je po mentolových žvýkačkách všechno studené? Důvod vás nenapadne!

24. 10. 2017

Když žvýkáte větrové žvýkačky anebo cucáte větrové bonbóny, míváte pak pocit, že je vše studené. Například když se napijete vody. Proč tomu tak je? Víte to?

Proč má člověk po větrových bonbónech a žvýkačkách v ústech pocit, že je vše ostatní studené? Například voda, a to i přes to, že je vlažná či dokonce teplá. Tuhle otázku jste si možná také někdy položili. Tady je odpověď:

Tyto výrobky obsahují bílkovinu nazývanou „podskupina M kanálu 8“ - zkráceně TRPM8. Ta se vyskytuje v senzorických neuronech, tedy v buňkách nervových zakončení. TRPM8 je tedy iontový kanál – typ bílkoviny, která reguluje na pohyb iontů skrze membrány buněk. Stejně tak, jako když jde zámek otevřít jen některým klíčem, mohou pouze některé stimulanty otevřít iontový kanál a přístup do buňky.

TRPM8 se tedy otevírá během přítomnosti chladu a umožňuje iontům vstoupit do buňky. Tím se mění elektrický náboj uvnitř neuronu a informace jsou vysílány z neuronu do centrálního nervového systému, což nakonec vede k vnímání ochlazení.

Kanály TRPM8 však nereagují jen na nízkou teplotu, ale aktivují se též v přítomnosti mentolu - voskovité krystalické organické sloučenině, která se nalézá například v mátě nebo eukalyptu. V přítomnosti mentolu se tedy otevřou iontové kanály TRPM8 stejným způsobem, jako kdyby klesla teplota v ústech.

Stejný signál „hej, je to studené!“ je poslán do mozku i přes to, že mentol změnu teploty v ústech ve skutečnosti nezpůsobuje. A právě tak je podivný záhadný lidský mozek podveden například kouskem žvýkací gumy.

Co se stane, když spolknete žvýkačku? Opravdu vám ucpe trávící systém?
Revoluce ve žvýkání: žvýkačku snadno odstraníte vodou

Autor: mk

Diskuze