Kokain
Zdroj: Profimedia
To je odporné...

ŠOKUJÍCÍ STUDIE: Co způsobuje kokain? Tohle probere i toho nejhoršího feťáka!

19. 1. 2016

Kokain - lákavá droga, jejíž obliba bohužel rok od roku stoupá. Ale nejnovější vědecká studie prokázala její destruktivní účinky na lidský organismus.

Vědci se zaměřili na výzkum následků vysokých dávek kokainu pro lidské tělo. Na laboratorních myších testovali, jak organismus na drogu reaguje, a jaké procesy v těle spouští. A výsledky byly přímo šokující. Kokain totiž může vyvolat tzv. autofagii.

Jedná se o proces, kdy dochází k rozkladu buněk. Jednoduše řečeno, buňky doslova požírají sami sebe. Vedoucí výzkumu, Dr. Prasuh Guna z Hopkinsovy lékařské fakulty, přirovnal celý proces působení drogy k vedení domácnosti. "Buňka je jako domácnost, která si neustále vytváří odpadkové koše. Autofagii si představte jako hospodyni, která má ty odpadky vynášet, ale ona je tam naopak nechává," řekl Guna pro DailyMirror.

Vědecká studie na myších prokázala jasné známky autofagie, která způsobuje źničení mozkových buněk důsledkem vysokého dávkování drogy. Experimentálním lékem na tuto destrukci by mohla být látka s názvem CGP3466B, která byla schopná ochránit nervové buňky před nebezpečnou autofagií.

"Je tu velká šance, že můžeme vyvinout nový lék, který bude cíleně chránit mozkové buňky a potlačí toxicitu drogy," vyjádřil se Dr. Maged Harraz, spoluautor výzkumu.

Autor: lor

Diskuze