Kruhový objezd
Zdroj: Profimedia
Právě teď

Řidiči se bouří! ´Změna přednosti na kruhových objezdech způsobí nespočet nehod!´

21. 3. 2016

Změna v pravidlech přednosti na kruhovém objezdu začala platit již se začátkem roku 2016, ale dosud ji nikdo nerespektoval. Dodatku k vyhlášce si totiž nikdo nevšiml. A možná to je dobře.

Co přesně od Nového roku ministerstvo dopravy změnilo? Dlouhé roky platilo, že přednost mají vozy projíždějící po kruhovém objezdu. Tedy ty, které jsou právě na něm a lidé přijíždějící z jiné komunikace jim musejí dávat přednost. To ale od ledna neplatí.

Pokud je nyní před "kruháčem" pouze značka "kruhový objezd" s bílými šipkami na modrém pozadí, platí klasická přednost zprava stejně na jakékoliv jiné křižovatce, kde nejsou označeny hlavní a vedlejší silnice. A v tom případě mají na kruhovém objezdu vždy přednost vozy najíždějící na něj, a tedy ne ty, kterém po něm projíždí. Ty musejí naopak zastavit a počkat, až auto před nimi na objezd vjede.

Je však možné na sloupek ke značce kruhového objezdu přidat značku "dej přednost v jízdě, nebo stop" a v tom případě mají přednost vozidla po "kruháči" právě projíždějící. Asi není divu, že řidiče tato změna pořádně naštvala. V praxi to však nebude tak hrozné, protože kruhových objezdů nez značky "dej přednost v jízdě" v Česku moc není.

Podívejte se, co píšou zpravodajskému portálu TN.cz:

"Situace, Boleslav 14:30, končí Škodovka, kolony aut, tak ti co pojedou od Pentagonu jsou v řiti,protože musí pustit všechny ty do pojedou po Průmyslové (13 brána Škoda) To bude super...a těch bouraček a my od pojištoven budeme mít rito:-)))"

"No to je zas jedna pořádná PITCHOVINA !!!! To bude na kruháčích zácp a bouraček :-("

"to musel zase vymyslet totální kr tén ! pro stejnou situaci dvě pravidla ! co to asi bude způsobovat ? id ioti gumoví na ministerstvech !!!"

"1)Přibude nehodovost na kruháčích 2) vzniká šance na ucpaní kruháče. 3) lidi to bude jen mást a tak když bude na vjezdu značka "dej přednost v jízdě" stejně automaticky zastaví (auto jedoucí po kruháči) a pustí vjíždějící auto na kruháč i když nemá přednost a naopak."

"To čo za šulina vymyslel tuto pič*** Takže keď bude v neoznačenom kruháču tlačenka tak sa tam vtlačím i ja"

"tohle vymyslel retardovanej ne? jako budu zastavovat na kruháči? to snad ne"

"Takže když bude na kruháči zároveň třeba pět aut a všechny budou vyjíždět až na třetím výjezdu, při tom ale budou muset dat přednost z prava na každým vjezdu, tak je možný, že se nový kruhový objezd ucpe tak, že z něj už nikdo nedokáže vyjet. Perfektní"

Autor: red

Diskuze