Rakovina
Zdroj: Profimedia
Průlom v lékařství

REVOLUCE V LÉČBĚ RAKOVINY: Co zastavilo nemoc u 94 procent léčených pacientů?

16. 2. 2016

Rakovina - smrtící strašák lidstva, proti kterému se snaží lékaři bojovat už věky. Ale až teď přišli na způsob, jak dokáže lidské tělo zničit zákeřnou nemoc samo.

Zázračným řešením by měla být tzv. imunoterapie, která v rámci lékařských výzkumů přinesla pozoruhodné výsledky. U 94 procent pacientů totiž došlo k zastavení nemoci v počátečním stádiu! Léčba může navíc snížit závislost na chemoterapii, která má kvůli svým toxickým vedlejším účinkům negativní dopad na lidský organismus.

Právě imunoterapie by mohla vést k vývoji léku, který by dokázal zamezit opětovnému návratu již vyléčené rakoviny. Podle lékařů byly testovaným lidem odebrány bílé krvinky, následně geneticky upraveny a injekčně podány zpátky do těla nemocných. Rakovina totiž není tělem rozpoznána, takže obranyschopnost bývá snadno narušena, což by mohla změnit právě genetická úprava bílých krvinek.

Tzv. T-buňky mohou přetrvávat v organismu po dobu nejméně 14 let. "Je to opravdu revoluce. Myslím, že jsme na počátku správné cesty, a to znamená, že léčba může být brzy na dosah. Představte si, že dostanete vakcínu proti chřipce. Když T-buňky narazí na antigen a ten se aktivuje, zabíjí patogen, ale přetrvávají i jeho pamětové buňky. Takže když se stejný kmen chřipky vrátí o 10 let později, máte T-buňky, které si ho pamatují a mohou ho zabít tak rychle, že ani nemusíte poznat, že jste nakaženi," řekl profesor Stanley Riddell pro DailyMirror.

Autor: lor

Diskuze