Jeans
Zdroj: oficiální zdroj
To nemáte

Proč máte na džínách tu malou kapsičku? Neuvěříte, co se do ní má dávat!

27. 1. 2016

Malá kapsička uvnitř velké na přední straně džín je dnes víc než čímkoliv jiným designovým prvkem. Vtěsná se do ní snad jen pár drobných. Vznikla však ze zcela jiného důvodu.

Na nápad vyrábět ze stanové látky „jeans“ kalhoty přišel bavorský Němec Levi Strauss, který se přistěhoval do Ameriky. V období zlaté horečky byli zlatokopové nadšeni z těchto praktických kalhot, šitých původně z janovské (Janov – Gênes, džíns) celtoviny. Byly patentovány v roce 1873 a jsou oblíbené dodnes, a to dokonce i původní model Levi Strauss.

Bruntálský historik Petr Anderle se domnívá, že džínsovou látku v druhé polovině devatenáctého století utkal Gustav Marburg, pozdější majitel největší textilky v Bruntále. Zhotovil ji ale omylem, protože porušil běžný technologický postup. Na světové výstavě ve Vídni v roce 1876 se potom dostala do ruky Levi Straussovi.

A co tam malá kapsička? Jak známo, kalhoty z velmi pevné látky si jako první oblíbili texaští kovbojové. A protože tehdy neexistovali náramkové hodinky, nosili je kovboji na řetízku. Aby jim při jízdě nelétaly kolem celého těla, potřebovali malou schránku na kalhotech, kam si hodinky strčili. Levi Strauss jim vyšel vstříct a vymyslel kapsičku, kterou známe dodnes.

Za pár let našli kovboji ještě jeden způsob využití malé kapsičky. Přesně do ní pasoval klasický americký benzinový zapalovač, tzv. zippo. Ten do ní ostatně můžete dát i dnes. Ale pokud nejste kuřáci, nebo pyromani, pravděpodobně zůstane jen designovým prvkem.

Autor: lur, wiki

Diskuze