Sněhová kalamita
Zdroj: Facebook, Twitter, englishrussia.com
Ladovská zima

Proč bude letos rekordní zima? Meteorologové předpovídají velké mrazy

Aktualizováno 18.10. 2015 15:14

Po dvou teplých a na sníh v Česku velmi chudých zimách nás konečně čeká pořádná nadílka. Hovoří pro to řada ukazatelů.

Nejvydatnější sněhová zima za poslední roky přišla do České republiky na přelomu let 2009/2010. Co se tehdy s podnebím dělo?

Zesílel jev El-Niňo, tedy zeslabení studeného oceánského Humboldtova proudu, což přineslo teplý vzduch do Severní Ameriky (určitě si vzpomínáte, jak pořadatelé olympijských her ve Vancouveru bojovali s teplým počasím) a naopak záplavy sněhu a mrazu do Střední Evropy.

A letos opět El-Niňo mění proudy vzduchu, což se dá dokázat i na ochlazení vod Atlantického oceánu. Ten má o tři stupně méně než obvykle, což už mimojiné přineslo chladné léto do Velké Británie. Počasí v Česku studený oceán neovlivnil. Zatím.

Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) může být letošní zima nejchladnější od poloviny minulého století. Zejména pro severní polokouli a Evropu pak platí, že silnější El Niño značí mrazivější a delší zimu. Jen někdy zůstane u ostrovů, jako je Británie, a u pobřeží. Proč by tomu tak nemělo být letos?

Statistici nepamatují tři teplé zimy za sebou. Dvě ano, ty byly v posledních dvou letech, ale tři? To se nestává. Britští meteorologové odhadují, že letošní zima by mohla předčit tu z roku 2010, kdy průměrná teplota v prosinci atakovala historické rekordy. A to by v tom byl čert, aby ostrovní chlad neovlivnil Česko.

A potom je tady příroda. Tažní ptáci ze severu přilétají dřív, zvěř má hustší kožešinu, drobní hlodavci si dělají větší zásoby. A u těch je předpoklad, že předpovědi na internetu nesledují. Tak že by nás konečně po letech čekala opravdová Ladovská zima?

Autor: pul

Diskuze