Optická hádanka - 1
Zdroj: Twitter
Napálíte se?

OPTICKÝ KLAM vám zamotá hlavu: Kolik kruhů vidíte na tomto obrázku?

11. 8. 2017

Když se podíváte na obrázek, asi uvidíte jen hranaté čtverce či ostré čáry. Pod svícnem ale bývá největší tma. Přímo pod vašimi zraky je ukryta spousta kruhů.

Náš mozek podléhá mnohým klamům. Dokáže se soustředit na jednu věc a přitom dokonale ignorovat něco jiného – i když to má doslova přímo před očima. Někdo pro stromy nevidí les, jiný zase pro čtverce nevidí kruhy.

Tady se totiž nejedná o jeden kulatý obrázek, který je mistrně skryt. Věřte, nebo ne, je tu dokonce šestnáct takových kruhů čekajících jen na to, až je naleznete. A v čem je tedy ten „fígl“? Proč pořád nevidíte to, co je zjevné?

Zkuste se na věc podívat z jiného úhlu. Pozorně se zahleďte na jednotlivé čtverce. Prohlédněte si jeden, pak druhý, potom třetí. Už jste si všimli? Pokud ne, je to naprosto přirozené.

Nyní se na čtverce mrkněte ještě jednou. Vidíte jejich obrysy? Nepřipadá vám, že jsou tak trochu vypouklé? Když se podíváte mezi ně, možná vás něco napadne. A jestli ne, zahrajte si na detektiva, určitě na to za chvíli přijdete.

 

Autor: mk

Diskuze