Dítě u lékaře
Zdroj: Profimedia
Proč?

Odstranili vám v dětství mandle? Pravděpodobně to nebylo dobré rozhodnutí!

19. 6. 2018

Nechali vám rodiče v dětství vyndat mandle? Pravděpodobně nešlo o šťastné rozhodnutí. Vědci z University of Melbourne se proti tonsilektómii staví. Proč?

Vědci z University of Melbourne jsou proti odebírání nosních nebo krčních mandlí dětem. Při jejich opakovaných zánětech se mandle stávají ložiskem pro zánětlivé infekce a šíří je do respiračního systému či uší. většina doktorů proto při opakovaných onemocněních doporučuje rodičům, aby dali dětem mandle vyoperovat.

Výzkum vědců z australského Melbourne nyní ale ukázal, že to není dobrý krok. Výzkumný tým vedený Seanem Byersem analyzoval zdravotní záznamy 1,2 milionu Dánů, jejichž zdraví bylo sledováno od narození do věku deseti let, v některých případech až do třiceti let. Všem byly odstraněny mandle předtím, než jim bylo devět. Experti následně zjistili, že ti, kterým v dětství nebyly krční mandle odejmuty, trpěli v následujících letech života alergickými nebo infekčními onemocněními horních cest dýchacích, včetně astmatu a pneumonie. A to třikrát více než ti, kteří tonsilektómii nepodstoupili.

Po vyjmutí nosních mandlí se výskyt chorob u sledovaných pacientů navýšil dokonce o dvojnásobek a k jmenovaným onemocněním se ještě přidala i chronická obstrukční choroba a zánět spojivek. Výzkum také potvrdil, že příznaky, jako dušnost nebo chronický zánět ucha a dutin, se objevovali znovu i po vyoperování mandlí. Odstranění je podle nich tedy pravděpodobně úplně zbytečné.

Byers navrhuje, aby byly tyto operační zákroky pozastaveny a místo nich byla využívána alternativní řešení, která by neohrožovala imunitní systém pacienta. Odborníci dále varují, že přetrvávající zdravotní problémy mohou mít celoživotní následky a natrvalo poznamenat zdraví pacientů.

Autor: mk

Diskuze