Potraviny - Gumoví medvídci
Zdroj: Thinkstockphotos
Budete se divit

Obsah gumových medvídků vás překvapí: Co vlastně mlsáme?

Aktualizováno 12.8. 2014 15:11

Většina lidí ví, co obsahují gumový medvídci. Patříte mezi ně? Pokud ne, tento článek vás možná překvapí.

Podrobný rozpis, co se v gumových medvídkách nachází: glukózový sirup, cukr, želatina, dextróza, ovocná šťáva z koncentrátu, okyselující látka (kyselina citronová), ovocné a rostlinné koncentráty, aroma, leštící látky (včelí vosk bílý a žlutý, karnaubský vosk), extrakt z černého bezu, karob, sirup z invertovaného cukru.Základní stavební surovinou pro výrobu medvídku je želatina, tedy kolagen.

A právě původ kolagenu není sám o sobě příliš lákavý. Vyrábí se totiž z jatečního odpadu - tedy z vepřových kostí, šlach a kůží, které se zpracovávají vyvařováním. K výrobě kolagenu se může použít ale i zdravější varianta - agar. Ten se získává z mořských řas.

 

Ve 100 gramech medvídků je dále přibližně 11 kostek cukru. V některých medvídcích najdete také sorbitol, což je umělé sladidlo, které má i projímací účinky. Vyskytuje se ale také i ve výbušných směsích pro zábavnou pyrotechniku stejně jako vosk karnauba. Ten je součástí potravinářských barviv. Pokud výslovně není uveden na obalu, skrývá se pod označením E903.

 

Více informací najdete ZDE.

Autor: mivr, Tn.cz

Diskuze