Meteorit
Zdroj: Profimedia
Obrovské štěstí

TO BYLO O FOUS: Obrovský meteorit v neděli těsně minul Zemi! Co by se stalo, kdyby na ni dopadl?

10. 1. 2017

Meteorit velikosti desetipatrové budovy v neděli minul Zemi. Vědci ho zaznamenali pouhých 24 hodin před tím, než proletěl okolo Země a přiblížil se na poloviční vzdálenost Měsíce. Měli jsme obrovské štěstí!

V neděli v noci, kdy se mnozí z nás oddávali spánku a snili o něčem hezkém, se na obloze prohnal meteorit velký jako desetipatrová budova. Můžeme být šťastní, že se nám nakonec vyhnul. Jaké by měl jeho pád důsledky pro naši Zemi, raději něchtějme domýšlet. Ještě v nedávné paměti máme pád Čeljabinského meteoritu v Rusku z roku 2013, který byl o průměru 65 metrů a při kterém se zranilo 1 500 lidí a poničl tisíce budov ve vzdálenosti 100 km. To samé by nejspíš následovalo teď.

Tento meteorit dostal název 2017 AG13 pouhý den předem na Univerzitě Catalia Sky Survey v Arizoně, na základě e-mailu od společnosti Slooh, která vysílá živé přenosy z vesmíru. Jeho délka byla mezi 50 a 111 stopami (15 až 34 metry), a když se přiblížil kolem Země, pohyboval se rychlostí 9,9 mil za sekundu (16 kilometrů za sekundu) a dostal se podle Slooh na polovinu vzdálenosti Měsíce.

Nepochybně se dá mluvit o velkém štěstí a stejně tak o tom, že většina meteoritů se při průletu zemskou atmosférou roztaví a vypaří. Pokud nějaká část tělesa dopadne na zem, závisí na několika okolnostech, z nichž nejdůležitější je hmotnost původního meteoritu a rychlost, s jakou vstoupil do atmosféry, a jeho struktura.

Ovšem oficiální zpráva vydaná Bílým domem ke konci roku 2016 není příliš příznivá. Země není připravená na případný blízký průlet či dokonce střet s jakýmkoliv kosmickým objektem, jako je meteorit, planetka nebo kometa. Jediné řešení je více investic na vývoj techonoligí a přístrojů pro NASA, jež by byla schopna zachytit všechny prolétající vesmírné útvary dostatečně dlouho předem, než se přiblíží Zemi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zasáhne vás výbuch atomové bomby? Chytrá mapa vám to ukáže

Autor: ham

Diskuze