Měsíc
Zdroj: Profimedia
Bude to nádhera

NEPROPÁSNĚTE TO: Nejkrásnější úkazy, které můžete v roce 2018 spatřit na obloze!

2. 1. 2018

Každý rok je na obloze k vidění mnoho zajímavých úkazů. Tady je seznam toho, co byste v roce 2018 určitě neměli propásnout. Zatmění měsíce a další scenérie. Kdy se na ně můžete těšit?

Každý rok se na obloze objeví mnoho zajímavých nádherných úkazů. Ve dnech 3. a 4. ledna se na obloze objeví meteorický roj - Kvadrantidy. Ty každoročně otevírají sezónu úkazů, které obloha přes rok přinese. Nejlépe by měl být roj vidět 3. ledna ve večerních hodinách.

Hned 7. ledna by se měla odehrát konjunkce Jupiteru a Marsu. Jupiter a Mars se budou nacházet na na stejné pozici na obloze ráno po třetí hodině. Společnost jim bude dělat hvězda Zubenelgenubi ze souhvězdí Váhy. Seskupení bude k vidění už od začátku roku, budou se budou měnit pouze vzájemné úhlové vzdálenosti mezi nimi. Na začátku dubna nastane též konjunkce Saturnu a Marsu.

Dne 27. července se pak můžeme těšit na zatmění Měsíce. Bude to jedna z nejvýznamnějších astronomických událostí roku. Začne v 19:15 hodin. Nejkrásnější část úplného zatmění nastane ve 22:22. měsíc by měl být velký s červeným nádechem. Celé to bude trvat přibližně hodinu a tři čtvrtě, tak pozor, ať to nepropásnete.

Dne 11. srpna bychom se měli dočkat také částečného zatmění slunce. Vidět ho budou moci obyvatelé v severní Evropě a severovýchodní Asii. V období od 11. do 12. srpna pak přijdou již tradiční Perseidy. Jde o nejznámější meteorický roj.

V polovině září přijde jedna z nejočekávanějších kometárních událostí. Vánoční kometa 46P / Wirtanen by se měla po více jak pěti letech vrátit do blízkosti Slunce a Země. Když ji promeškáte, víckrát už ji prý bohužel nebudete moci spatřit.

V prosinci kolem 13 a 14. se pak objeví ještě nejpravidelnější meteorický roj Geminidy. A 21. prosince přijde další konjunkce Jupiteru a Marsu. Nastane ráno po 6:30 a bude pozorovatelná až od 18. prosince.

Využijte úplněk ve svůj prospěch: Jak se nenachytat v lásce a co udělat pro krásu?

DECHBEROUCÍ MÍSTO NA ZEMI: Mystické moře, které připomíná noční oblohu

Autor: mk

Diskuze