Martin Pistorius - 6
Zdroj: Ghost Boy: My Escape From a Life Locked Inside My Own Body
Vězněm ve svém těle

Nejděsivější můra: 12 let v kómatu viděl a slyšel, rodina ho však odepsala. Potom se probral...

24. 9. 2015

"Ať už brzo zemřeš," řekla mu nešťastná matka, která ho měla už deset let za mrtvého. Martin však vše viděl. A slyšel každé slovo. Když se o dva roky později probral z kómatu, vše si pamatoval.

5 fotek
"Moje matka se na mě podívala a její oči se zalily slzami. Přál jsem si jí něco říct, přál jsem si, abych mohl uniknout z těla, které mi způsobovalo tolik bolesti. Ale ona mi řekla: "Musíš zemřít." A pomalu, s důrazem na každé slovo to opakovala znovu a znovu: "Musíš zemřít, musíš zemřít."

Martin Pistorius v té době opravdu zemřít chtěl. Ale jedna věc ho držela při životě. Nikdo netušil, že to vlastně chce. Ani jeho nejbližší nevěděli, že slyší, že vidí, že je pouze ve virtuálním kómatu a vnímá svět kolem sebe. Že přemýšlí jako dřív. Tak si přál alespoň pohnout očima, aby to dal matce vědět, aby mu neříkala takové věci.

Co se stalo? Na vině prý byla těžká forma meningitidy, která často lidi i zabíjí. Martin nezemřel, ale všichni kolem něj si mysleli, že jeho tělo je pouze ve vegatativním stavu, tedy že mozek nefunguje.

Do kómatu upadl ve dvanácti letech. Záhadná nemoc ho poslala do nemocnice, odkud se nastálo nevrátil dlouhých 12 let. Matka ho nechtěla ani vidět, dva roky po jeho ochrnutí se zhroutila a přála si jeho smrt. Aby přestal existovat a mohla na něj zapomenout. Nechtěla si ho brát domů. Otec však stále doufal, bral si ho domů, hovořil s ním. A to ho možná zachránilo.

Dva roky poté, co ztratil vědomí a byl převezen do nemocnice, nabyl plného vědomí. Mozek fungoval jako dřív. Nemohl to ale dát nikomu na vědomí. Testy mozku byly v té době již dávno hotové, a protože tehdy se nepodařilo prokázat žádnou mozkovou aktivitu, lékaři neviděli důvod, je opakovat. Až když mu bylo 24 let udělali na podnět otce nové testy. Tvrdil jim, že ho syn vnímá. Jaké bylo jejich překvapení, když zaznamenali normální mozkovou aktivitu.

Dnes se Martin přestěhoval do Velké Británie. našel si práci a dokonce se oženil. Stále dělá pokroky, ale je pravděpodobné, že do konce života bude na vozíčku. Již ale není vězněm ve svém vlastním těle. Konečně už pro všechny lidi kolem existuje.

Autor: pul

Diskuze