Hygiena
Zdroj: Profimedia
Záhada rozluštěna

KONEČNĚ TO VÍME: Jak často bychom se měli umývat? Tohle vás šokuje!

12. 4. 2016

Palčivá otázka, nad kterou se pozastavilo už hodně lidí i odborníků. Ale tentokrát svět dostal konečně uspokojující odpověď.

Říkáte si, že každodenní sprchování a drhnutí se mýdlem nebo sprchovými gely vám zaručí čistotu a zdraví? Tak to se šeredně pletete. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, a častá očista má spíše negativní účinky. Jak je to možné?

Pokožka si vytváří přirozený ochranný film, který se častým mytím smývá. Tím se zvyšuje riziko narušení mikroflóry, a s tím jdou ruku v ruce kožní problémy nebo infekce. Podle odborníků by se člověk měl umývat s použitím hygienické kosmetiky nejvýše dvakrát týdně, denně pak pouze čistou vodou. Výjimkou jsou pouze intimní partie, na které by se měly navíc používat speciální kosmetické produkty s upraveným pH.

Nad čím bychom ale měli trávit více času, je pravidelné mytí rukou. Jejich hygiena by pak měla probíhat několikrát za den, protože ruce jsou nejvíce ve styku s všemi možnými bakteriemi.

"Mytí považují lidé za otázku hygieny, myslí si, že budou čistější. Ale když to vezmeme z bakteriálního hlediska, není to tak. Když se vysprchujete, zbavíte se zápachu, pokud jste zpocení nebo jste ukončili nějakou sportivní aktivitu. Ale pokud se chcete účinně chránit před nemocemi, stačí dbát na pravidelné mytí rukou," řekla Elaine Larson, odbornice na prevenci šíření infekčních chorob, pro The Time.

Každodenní hygiena: Rozmazlenost moderní civilizace nebo nutnost?
Hygiena při sexu: co je málo a co příliš?
Sexem ku zdraví a kráse
Potřebuje naše tělo detox?

Autor: lor

Diskuze