Jak žít dlouhý život
Zdroj: Profimedia
Toužíte po dlouhověkosti?

ODHALENÍ: Chcete se dožít 120 let? Víme, co pro to musíte udělat!

24. 11. 2017

Chcete žít dlouhý spokojený život? Chcete být, co nejdéle to jen půjde, silní, zdraví, plní elánu a energie? Měli byste si vzít k srdci tyto drahocenné rady.

Rok co rok se rozrůstá početná skupina seniorů. Nejen díky lepší zdravotní péči, se prodlužuje věk obyvatelstva. Je ale možné se udržet v kondici a být samostatný i do 120 let? Stárnutí je přirozené a vysoký věk není nic nemožného. Jen je třeba, aby senioři nebyli odsunuti na druhou kolej a pomáhalo se jim. Hlavně vzhledem ke křehčímu zdraví a zranitelné psychice či osamělosti.

„Je třeba jasně říci, že elixír dlouhověkosti neexistuje. Stárnout a zároveň si udržet dobré zdraví, je ale možné. Stejně tak je možné oddálit nástup vlastní křehkosti a zranitelnosti," vysvětluje Nicola Ferrar, která je předsedkyní italské Společnosti pro gerontologii a geriatrii, pro italský Corriere della Sera. „Křehký senior na první pohled nevypadá zranitelně, ale funkčnost jeho organismu se postupně zhoršuje. Tu si něco zlomí, anebo překoná chřipku. Také smutek může jeho stav zhoršit," dodala.

To, že žijeme déle, by nemělo znamenat žít slabí. I když to většinou bývá proto, že si mnozí senioři nevěří nebo se bojí. Evropské studie však poukazují na státy jako je například Itálie nebo Španělsko, kde je čas, prožitý ve slabosti a nemohoucnosti, minimální. Jsou to také země, kde je konzumováno a pěstováno největší množství ovoce a zeleniny. Podle výzkumů je zřejmé, že je možné udělat něco se svým zdravím a udržet si jej i do vyššího věku.

A jak se tedy udržet zdraví a plní elánu i ve stáří? Důležitý je aktivní společenský život, aby se stimuloval mozek. Zodpovědná, ale ne příliš těžká strava. Důležité je především, aby byla bohatá na vitaminy a měla v sobě dostatek výživných látek. Dalším důležitým bodem je pravidelná fyzická aktivita, samozřejmě s ohledem na zdravotní stav. Cílem je, abychom ve stáří neprožívali jen nemoci a utrpení.

Je však třeba říci, že i kdybychom žili sebezdravěji, tak není možné překročit maximální délku života, která je dnes okolo 120 let. „Ale vyplývá z toho, že je možné se dožít vysokého věku ve zdraví, udržet si kondici a být samostatný. Stává se to stále častěji. V posledních deseti letech se v Itálii počet stoletých zvýšil o 300 %. Dnes jich žije asi 17 tisíc a všichni jsou čilí a energičtí," řekla také Nicole Ferrar. 

Autor: ham

Diskuze